Radio Białystok | Wiadomości | Jaka jest pozycja podlaskich miast? - raport Instytutu Rozwoju Miast i Regionów
Jaka jest rola poszczególnych miast w kraju, jak wpływają na najbliższe otoczenie? - sprawdzali specjaliści z Instytutu Rozwoju Miast i Regionów. Swoje analizy zawarli w raporcie "Pozycja miast jako ośrodków centralnych". Okazuje się, że podlaskie miasta nie należą do najsilniejszych.
Podlaskie miasta pełnią co najwyżej rolę centrów regionalnych lub subregionalnych i z różną mocą wpływają na najbliższe otoczenie.
Najsilniejszym miastem w województwie jest Białystok. Stolica regionu skupia 41 proc. ludności miejskiej a wraz z miejscowościami zaliczanymi do aglomeracji nawet 48 proc.
Miasto ma dobrze rozwiniętą sieć usług rynkowych i jest najsilniejsze gospodarczo w województwie. Te parametry sprawiają, że w Białymstoku nie widać, tak jak w innych miejscowościach regionu, procesu wyludniania się.
Tu ludzie sprowadzają się, bo chcą się kształcić i pracować, odwiedzają urzędy, sądy. Z najdalszych zakątków regionu przyjeżdżają, by się leczyć. Z nieco bliższej okolicy - na większe lub mniejsze zakupy. Z tego potencjału stolicy regionu korzystają niemal wszystkie miejscowości przyległe do Białegostoku.
Stolica naszego regionu jest sklasyfikowana w trzeciej grupie jako centrum regionalne. W pierwszej - jako centrum krajowe - jest Warszawa. W drugiej - jako centra ponadregionalne - są m.in. Kraków, Wrocław, Poznań, Łódź.
Dobrze w tym raporcie wypadają Suwałki, o wiele gorzej Łomża, która zaliczana jest do miejscowości z obniżającym się potencjałem.
Podlaskie ma 40 miast, co daje nam przedostanie miejsce w Polsce. Siła oddziaływania tych wszystkich miejscowości będzie spadać, bowiem tereny wiejskie w naszym regionie szybko się wyludniają, a co za tym idzie, potencjał oddziaływania będzie się zmniejszał.
Kleszczele w powiecie hajnowskim znalazły się na czele rankingu najbardziej wyludniających się miast w Polsce.
"W ostatnich 20 latach w naszym regionie ubyło około 62 tys. mieszkańców. To tak jakby z mapy województwa podlaskiego znikło nagle jedno miasto typu Suwałki" - mówi Dorota Wyszkowska.
W Podlaskiem przybyło gmin, gdzie więcej niż co piąty mieszkaniec ma ponad 65 lat - takie informacje podał Główny Urząd Statystyczny na podstawie ubiegłorocznego spisu powszechnego.
Ma to być nowy głos doradczy w opracowywaniu strategii rozwoju regionu. W Białymstoku rozpoczęło działalność Forum Ambitnych Miast skupiających 14 powiatowych ośrodków z województwa podlaskiego.
Gmina Dubicze Cerkiewne zajęła niechlubne pierwsze miejsce w Polsce pod względem wyludnienia. Z rankingu przygotowanego przez dwutygodnik "Wspólnota" wynika, że przez ostatnie 15 lat liczba mieszkańców tej gminy zmniejszyła się o ¼.
O tym, jak aktywizować seniorów, czy też jak wyrównywać ich szanse, biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania, rozmawiali w środę (22.09) w Białymstoku przedstawiciele różnych instytucji i organizacji.