Radio Białystok | Wiadomości | Województwo podlaskie się wyludnia i starzeje - tak wynika z ostatniego spisu powszechnego
W Podlaskiem przybyło gmin, gdzie więcej niż co piąty mieszkaniec ma ponad 65 lat - takie informacje podał Główny Urząd Statystyczny na podstawie ubiegłorocznego spisu powszechnego.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Niemal wszystkie starzejące się gminy leżą wzdłuż wschodniej granicy województwa - od północy do południa regionu. Samorządy podlaskie stanowią większość w pierwszej dziesiątce krajowej klasyfikacji obejmującej gminy o największym ubytku ludności w porównaniu z 2011 r.
Znalazły się tam Dubicze Cerkiewne, Nowy Dwór, Czyże, Kleszczele, Czeremcha, Milejczyce. Przyrost liczby ludności w tym samym czasie, i to ponad 10-procentowy, odnotowano w gminach wokół największych miast regionu: Białegostoku, Łomży i Suwałk.
W samym Białymstoku liczba mieszkańców wzrosła o 0,1 proc. Natomiast w całym województwie liczba mieszkańców spadła o ponad 3 proc. Podlasie jest najszybciej starzejącym się województwem w Polsce.
W całym województwie w okresie między spisami w 2011 i 2021 roku przybyło ponad 6 proc. budynków z mieszkaniami, co plasuje Podlasie na czwartej pozycji od końca w kraju. Gmina Milejczyce to miejsce, gdzie odnotowano ponad 13-procentowy spadek liczby mieszkań, co daje Milejczycom w tej kategorii ósme miejsce w kraju. Wzrosty i spadki dotyczące budownictwa mieszkaniowego, jak wskazuje GUS, są ściśle związane z sytuacją demograficzną na danym obszarze
.
W Polsce mieszka 38 mln 36 tys. 118 osób. Dziesięć lat wcześniej było nas więcej o 476 tys. osób - podał we wtorek (20.09) na konferencji prasowej dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
Gmina Dubicze Cerkiewne zajęła niechlubne pierwsze miejsce w Polsce pod względem wyludnienia. Z rankingu przygotowanego przez dwutygodnik "Wspólnota" wynika, że przez ostatnie 15 lat liczba mieszkańców tej gminy zmniejszyła się o ¼.
O tym, jak aktywizować seniorów, czy też jak wyrównywać ich szanse, biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania, rozmawiali w środę (22.09) w Białymstoku przedstawiciele różnych instytucji i organizacji.