Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Wilki coraz częściej pojawiają się w południowej części Wigierskiego Parku Narodowego
Zauważono je m.in. w Mikołajewie, Czerwonym Folwarku i Rosochatym Rogu, gdzie ostatnio doszło do kilku ataków na zwierzęta gospodarskie.
Mówi o tym pracownik parku Wojciech Misiukiewicz.
- Charakter tych ran i liczba zwierząt, które giną, wskazuje, że to nie jest pojedynczy wilk, tylko, że to wataha. Niedawno była sytuacja w Rosochatym Rogu, gdzie 15-miesięczny źrebak został śmiertelnie poraniony. Wcześniej, dosłownie przez drogę, zostały zaatakowane owce kameruńskie. Inwentarz jest wypasany, a wilki są. Widać, że rolnicy ponoszą straty.
Szkody spowodowane przez wilki szacuje na tym terenie pracownik parku. Wojciech Misiukiewicz dodaje, że mieszkańcy, chcąc uniknąć ataku drapieżników, stosują m.in. fladrowanie.
- To sznurek z rożnymi wstążkami powiewającymi na wietrze. Wilki się tego boją, a bojąc się tej przeszkody, nie przekraczają jej. Kiedyś używano tych fladr do tego, żeby polować na wilki, żeby je zamykać w jakiejś przestrzeni. Natomiast tutaj jest odwrócona sytuacja. Metodą na to, żeby ustrzec się ataków wilków jest zamykanie zwierząt na noc, nie pozostawianie ich w otwartej przestrzeni. Bo tam stają się łatwym łupem.
Według pracowników, na terenie wigierskiego parku przebywają dwie watahy. Każda z nich może liczyć od trzech do kilkunastu osobników.
- Uważam, że wilki powinny być wyłapane i przewiezione w takie miejsca, gdzie nie będzie to przeszkadzało ani ludziom, ani innym zwierzętom - mówi Tomasz Rogowski.
Tym razem w gminie wiejskiej Augustów. Drapieżniki podchodzą do zabudowań i atakują zwierzęta domowe oraz hodowlane.
W ostatnim czasie zwierzęta zaatakowały przynajmniej trzykrotnie i zagryzły tam kilka sztuk bydła.
Zwierzęta nie tylko podchodzą tam pod zabudowania, ale atakują również należące do rolników bydło.
Wydano ją, po tym, jak zwierzę w ostatnich tygodniach notorycznie podchodziło pod zabudowania.
- Jeden z większych problemów, to zachowanie czystości rasy wilków. Jeżeli będą się mocno krzyżowały, powstaną hybrydy, które nie mają naturalnego strachu przed człowiekiem