Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Instytucje i stowarzyszenia z Suwalszczyzny wspierają członków rosyjskiego stowarzyszenia "Memoriał"
„Sumienia nie da się zdelegalizować” – tak zatytułowane jest stanowisko stowarzyszeń i regionalnych instytucji w sprawie likwidacji przez władze Rosji stowarzyszenia Memoriał.
Jak podkreślają autorzy stanowiska, to wielki cios dla walki o pamięć o milionach ofiar komunistycznego terroru, w tym Obławy Augustowskiej.
Stanowisko w tej sprawie zaprezentowano po raz pierwszy właśnie w Suwałkach, podczas uroczystego otwarcia wystawy „Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej”. Jak podkreślał podczas wystąpienia Bartosz Gralicki z Instytutu Pileckiego, to właśnie historycy z Memoriału odnaleźli i opublikowali szereg kluczowych dokumentów na temat przebiegu oraz skutków obławy.
- Wśród tych dokumentów jest ujawniona w 2011 r. sowiecka depesza z 21 lipca 1945 r., która potwierdza, że osoby pojmane w Puszczy Augustowskiej w lipcu 1945 r. zostały rozstrzelane przez sowiecki aparat represji w nieznanym do dzisiaj miejscu.
Dlatego decyzja o likwidacji Stowarzyszenia Memoriał - jednego z ostatnich strażników prawdy w Rosji budzi tak głęboki sprzeciw.
- Przekazujemy wyrazy uznania i wsparcia Memoriałowi - wszystkim jego członkom, aktywistom i przyjaciołom. Solidaryzujemy się z represjonowanymi rosyjskimi historykami, archiwistami i działaczami na rzecz praw człowieka. Memoriał jest „sumieniem Rosji”, a sumienia nie da się zdelegalizować.
Pod stanowiskiem podpisali się m.in. przedstawiciele Instytutu Pileckiego, Związku Sybiraków w Augustowie, Klubu Historycznego im. Armii Krajowej, czy Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Autorzy apelują do organizacji i osób prywatnych o wsparcia ich wystąpienia.