Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | W Muzeum Kresów w Sejnach można zobaczyć wystawę "Pamięć o Kresowych Bohaterach"
Ta wystawa ma przypominać najważniejsze momenty historii ziemi sejneńskiej. W Muzeum Kresów w Sejnach można już od soboty (28.12) zwiedzać wystawę poświęconą wydarzeniom i ludziom, którzy mieli wpływ na losy Sejneńszczyzny.
Wystawa "Pamięć o Kresowych Bohaterach" to 11 tablic, dzięki którym można lepiej poznać m.in historię Obławy Augustowskiej czy losów tych ziem podczas II Wojny Światowej.
Jak mówi historyk Jarosław Jurkiewicz, to kluczowe wydarzenia związane z historią tego terenu.
Zaczęliśmy od Powstania Styczniowego bardzo istotnego wydarzenia w historii Polski, następnie przeszliśmy do najważniejszego wydarzenia lokalnego - mianowicie Powstania Sejneńskiego. Potem przyszedł rok 1920 - konflikt polsko - litewski, który znowu odżył. Te starsze pokolenia, ci świadkowie historii odchodzą na naszych oczach. Powinniśmy przynajmniej podjąć próbę wszczepienia tym młodszym ludziom pamięci o tym co było - podkreśla Jarosław Jurkiewicz.
Ta wystawa jest mi bliska także z osobistych powodów - przyznaje prezes Stowarzyszenia Pamięci Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej w Sejnach Marcin Kuklewicz.
Jest tu tablica dotycząca Sybiru i Łagrów, gdzie prezentujemy zdjęcia i publikacje związane z moim dziadkiem, który spędził w łagrze na Syberii 11 lat. Zawsze podkreślamy, że pamięć o naszych bohaterach, pielęgnowana w odpowiedni sposób, nigdy nie zginie. To jest najważniejsze, żeby młodsze pokolenia - również tak jak my - pamiętały, o naszych bohaterach, o historii polskiej, o tym jaki trud przeżył nasz kraj w walce o wolność - dodaje Marcin Kuklewicz.
Wystawa w kolejnych miesiącach będzie się powiększać o kolejne tablice pogłębiające m.in historię wywózek na Syberię i losów ofiar Obławy Augustowskiej.
Wystawę przygotowało Stowarzyszenie Pamięci Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej w Sejnach. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministra Obrony Narodowej.