Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | "Konsekwencje prawno-medyczne uzależnień" - konferencja dla uczniów suwalskich szkół
O zagrożeniach, jakie niosą ze sobą m.in. substancje odurzające rozmawiali w Suwałkach w czwartek (19.12) przedstawiciele policji, sanepidu i służby zdrowia. W Państwowej Uczelni Zawodowej uczniowie suwalskich szkół podstawowych mieli okazję dowiedzieć się, dlaczego alkohol, narkotyki czy napoje energetyczne są szkodliwe i jak się ustrzec przed związanymi z tym zagrożeniami.
O konsekwencjach, jakie wiążą się z narkotykami czy alkoholem, mówił szef Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Suwałkach dr Leszek Pazio.
Na SOR trafiają ludzie młodzi. Sięgają po narkotyki i substancje odurzające przez ciekawość, w ramach eksperymentu. Chociaż na szczęście w większości przypadków na tym się kończy, ale czasem nie przewidzą konsekwencji, nie zrozumieją zagrożeń i po to są takie spotkania, żeby zrozumieli, że mogą się uzależnić i zniszczyć życie i zdrowie swoje i swoich najbliższych - powiedział dr Leszek Pazio.
Komendant Miejski Policji w Suwałkach podinspektor Beata Romotowska podkreśliła, że takie akcje prewencyjne i informacje dla młodych osób są potrzebne, żeby poznali wszystkie niebezpieczeństwa związane z ich ewentualnymi wyborami.
Każde uzależnienie jest problemem, niezależnie czy chodzi o narkotyki, alkohol, uzależnienie od komputera czy telefonu. Po to są organizowane takie debaty i wszelka działalność profilaktyczna, aby tego problemu było jak najmniej, abyśmy mogli przestrzegać młodzież przed tego typu zrachowaniami - powiedziała podinspektor Beata Romotowska.
Według statystyk, w Suwałkach od początku tego roku odnotowano około 100 przestępstw związanym m.in. z posiadaniem i handlem narkotykami.
Organizatorem Debaty Społecznej "Konsekwencje prawno–medyczne uzależnień" była Komenda Miejska Policja w Suwałkach, a także Państwowa Uczelnia Zawodowa oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna w Suwałkach.