Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Rozpoczęła się dwudniowa konferencja ws. Obławy Augustowskiej i planach na przyszłość
Naukowcy, historycy oraz rodziny ofiar Obławy Augustowskiej podsumowują dotychczasową wiedzę na temat tej największej komunistycznej zbrodni w powojennej Polsce.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Podczas dwudniowej konferencji "Obława Augustowska i jej konsekwencje – stan badań i postulaty badawcze" w Augustowie specjaliści w tym temacie spróbują również wypracować dalsze postulaty na temat szerzenia wiedzy.
Pomoże nam to zebrać wszystkie badania naukowe i przede wszystkim zorientować się o stanie źródeł. Pracując nad muzeum, zebraliśmy ogromny zbiór Alicji Maciejowskiej. Jest jeszcze bardzo wiele innych materiałów. Jeszcze nikt na ich podstawie nie napisał ani jednej pracy. Tych wątków było już tyle poruszonych, że chcemy spotkać się teraz w jednym miejscu i jeszcze raz odświeżyć sobie wiedzę i zarysować kierunki badań - mówi dyrektor Instytutu Pileckiego Magdalena Gawin.
Podczas konferencji naukowej dyrektor Instytutu Pileckiego Magdalena Gawin poinformowała również o postępie budowy Muzeum Ofiar Obławy Augustowskiej. Zapewniła, że zostały już wykonane najcięższe prace, a placówka będzie otwarta w przyszłym roku.
To pierwszy taki bieg poświęcony ofiarom Obławy Augustowskiej. Pod kościołem w Mikaszówce (gmina Płaska) odbyła się historyczno-sportowa impreza pod hasłem „Czynem nie słowem”.
Mszą świętą oraz złożeniem wieńców i kwiatów przy Wzgórzu Krzyży uczczono w niedzielę (16.07) w Gibach 78. rocznicę obławy augustowskiej, wymierzonej przez NKWD w działaczy podziemia niepodległościowego. Uroczystości zorganizowała gmina Giby wspólnie z IPN i z lokalną parafią.
Na terenie Domu Turka w Augustowie uroczyście odsłonięto w środę (12.07) Mur Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Na artystycznej instalacji znalazły się nazwiska blisko 600 osób zamordowanych w lipcu 1945 roku, których tożsamość dotąd potwierdzono. W dawnej siedzibie NKWD i UB Instytut Pileckiego zainicjował powstanie Muzeum Obławy Augustowskiej, do którego również dzisiaj wmurowano kamień węgielny.