Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | 78. lat temu miała miejsce Obława Augustowska [zdjęcia]
Była modlitwa o pokój, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i rekonstrukcja historyczna w wykonaniu Stowarzyszenia "Grupa Wschód".
W Puszczy Augustowskiej, przy skrzyżowaniu dróg Frącki - Rygol, w miejscu, gdzie według historyków w 1945 roku mieścił się obóz przejściowy dla aresztowanych przez NKWD mieszkańców tego rejonu, odbyły (11.07) się specjalne uroczystości z udziałem przedstawicieli służb mundurowych, harcerzy, samorządowców, duchownych, mieszkańcy i członków rodzin ofiar Obławy.
Jak zaznacza Teresa Stefańska, wnuczka Stanisława Rabczyńskiego - ofiary Obławy, to miejsce jest dla rodzin ofiar bardzo ważne, ponieważ dzięki temu pamięć o tamtych wydarzeniach trwa nadal.
- Pojęcie "obława" jest wzięte z języka myśliwskiego. To było polowanie na ludzi - wyjaśnia Bogdan Nowacki ze Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.
To wydarzenie po zakończeniu II wojny światowej. Na rozkaz Stalina - wyłowić, wyłapać żołnierzy Armii Krajowej w lasach augustowskich, powiatu suwalskiego w województwie białostockim. Takie polecenie sformułował Stalin do swojej generalicji. Już było wiadomo, co trzeba zrobić - dodaje Bogdan Nowicki.
Obława Augustowska to do dziś jedna z największych do końca niewyjaśnionych tragedii w powojennej historii Polski. W lipcu 1945 roku z terenu Augustowszczyzny i Sejneńszczyzny aresztowano i wywieziono w nieznane miejsce co najmniej 600 osób. Ich los i miejsce pochówku wciąż pozostają nieznane.
W środę (12.07) o 11:00 w Gibach rozpoczną się oficjalne obchody Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Uczestnicy wyruszą spod kościoła pw. św. Anny na symboliczne Wzgórze Krzyży. Tam zaplanowano m.in. nabożeństwo, apel pamięci i wystąpienie historyczne.
Główne uroczystości związane z 78. rocznicą Obławy Augustowskiej odbędą się w środę (12 lipca) w Gibach na Wzgórzu Krzyży. Wtedy przypada ustanowiony przez Sejm Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.
Uroczystości odbędą się także 12 lipca w Augustowie. Tam odsłonięty będzie Mur Pamięci przy powstającym Muzeum Obławy Augustowskiej. Samo Muzeum będzie w obecnym Domu Turka, dawnej katowni UB. Ma być gotowe w przyszłym roku - zapewnia poseł Jarosław Zieliński, który jest przewodniczącym Społecznego Komitetu Organizacji Świąt Państwowych i Rocznic Historycznych.
Zachowaniu pamięci ofiar Obławy Augustowskiej służą też m.in. pomniki w Suwałkach, Augustowie, Sokółce, tablica pamięci na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie czy tablica pamięci na Jasnej Górze.
Harmonogram:
Wtorek (11.07), godz. 17:00 - Wieczór Wdzięczności w miejscu tymczasowego Obozu Ofiar Obławy.
- Hymn Państwowy
- Zapowiedź przebiegu Wieczoru Wdzięczności
- Rekonstrukcja Historyczna Obławy Augustowskiej w wykonaniu Stowarzyszenia "Grupa Wschód"
- Modlitwa o pokój św. Jana Pawła II
- Pieśń "Modlitwa obozowa"
- Wspólne śpiewanie pieśni partyzanckich
- "Biały Krzyż" w wykonaniu Mai Krzyżewskiej, uczestniczki programu TVP "Voice Kids"
- Hymn Armii Krajowej
- Słowa podziękowania
- Agapa
Środa (12.07), godz. 11:00 - Ustawowy Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku
- Zbiórka przy kościele pw. św. Anny w Gibach
- Formowanie kolumny procesyjnej
- Przemarsz na Wzgórze Krzyży
Uroczystość na Wzgórzu Krzyży
- Powitanie
- Podniesienie flagi państwowej na maszt
- Hymn państwowy
- Wprowadzenie historyczne
- Nabożeństwo słowa Bożego
- Wystąpienia zaproszonych gości
- Hymn Armii Krajowej
- Apel pamięci
- Salwa honorowa
- Podziękowania
- Ceremonia złożenia kwiatów
- Utwór "Śpij kolego"