Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Do końca roku będzie można za darmo zrobić podstawowe badania w ramach programu "Profilaktyka 40 PLUS"
Jeszcze do końca roku można za darmo zrobić podstawowe badania w ramach rządowego programu "Profilaktyka 40 PLUS".
Akcja trwa prawie od roku, ale przystąpiło do niej dotąd niewielu mieszkańców województwa podlaskiego. Przedłużenie programu zapowiedział podczas briefingu w Augustowie dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ Maciej Olesiński.
Program miał funkcjonować rok, a został przedłużony do końca bieżącego roku. Dzięki temu mieszkańcy Podlasia i całego kraju mogą w dalszym ciągu z niego korzystać. Obejmuje on pakiet badań podstawowych, zaczynając od morfologii krwi obwodowej, kończąc, w przypadku mężczyzn, na badaniu w kierunku raka prostaty. Oprócz tego można zbadać ciśnienie krwi i podstawowe parametry ciała
- mówił Maciej Olesiński.
Do badań profilaktycznych zachęcał również poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński, który podkreślał, że w województwie podlaskim wciąż za mało osób bada się okresowo.
W województwie podlaskim mamy zrealizowanych tylko 22 tysiące ankiet. 11 tysięcy jest w toku, a licząc razem to jest 33 tysiące badań pacjentów, którzy zgłaszają się do programu "Profilaktyka 40 PLUS”. Mieszkańców województwa podlaskiego, którzy skończyli 40 lat jest przecież dużo więcej. Założenie tego programu jest takie, że każdy kto skończył 40 lat powinien zacząć się okresowo badać
- mówił Jarosław Zieliński.
W różnych miastach województwa podlaskiego Narodowy Fundusz Zdrowia zapowiedział cykl spotkań poświęconych promocji profilaktyki i zdrowego stylu życia.
Specjalny festyn promujący zdrowy tryb życia organizuje w Augustowie Podlaski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.
"Eksperci twierdzą, że Polacy stawiają na medycynę naprawczą, a nie na profilaktykę. Kiedy nie mamy symptomów chorobowych - trudno jest nas skłonić do tego, byśmy poszli i sami z siebie się diagnozowali" - mówi Maciej Olesiński.
Coraz więcej kobiet zgłasza się na badania mammograficzne. Pomogła w tym np. współpraca z lekarzami rodzinnymi – poinformowało Białostockie Centrum Onkologii, gdzie można korzystać z takich badań.