Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Opowiedzą o trwających 20 lat podróżach Marii Konopnickiej
Tę historię przybliży w piątek (1.07) w Suwałkach literaturoznawca i pisarka Lena Magnone. To drugie spotkanie w ramach cyklu „Znam Konopnicką”.
Jak zapowiada kierownik muzeum poetki Magdalena Wołowska-Rusińska, dzięki temu każdy będzie mógł lepiej poznać życie słynnej suwalczanki.
To była nie tylko autorka „Roty” i krasnoludków, ale też i matka z problemami wychowawczymi córek. Niekoniecznie kobieta bogobojna i podporządkowująca się losowi. Pani Lena, kiedy zajęła się Marią Konopnicką, otworzyła oczy wielu czytelnikom i wielu osobom interesującym się Konopnicką. Dała zupełnie inne spojrzenie na nią. Stała się bliższa nam, bardziej ludzka, mająca więcej cech kobiecych, a nie taki pomnik-statua.
Piątkowe spotkanie będzie dotyczyło głównie licznych podróży Marii Konopnickiej, co - jak zaznacza Magdalena Wołowska-Rusińska - miało duży wpływ na jej twórczość.
W roku 1890 Maria Konopnicka wyjechała z Warszawy do Krakowa i to był początek jej podróży, która trwała właściwie 20 lat. Była w ponad 60 miastach europejskich, w niektórych bywała kilkakrotnie. Na pewno te miejsca stały się dla niej takim impulsem do rozwoju literackiego. Efektem licznych podróży są przepiękna literatura, poezja, proza, wrażenia z podróży, ale również bogata korespondencja.
Spotkanie z wykładem Leny Magnone rozpocznie się w piątek o 17:00 w Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach.
A taki termin pojawił się na początku maja.
W 180. rocznicę urodzin poetki Narodowe Centrum Kultury wydało płytę zatytułowaną „Niezapominajki”.
Przed pałacykiem w muzeum jej imienia aktorzy Teatru Amatorskiego Grupa Kłusowników - Straż Przednia zaprezentowali słowno- muzyczne przedstawienie, w którym pojawia się sławna suwalczanka.