Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | W Suwałkach uczniowie będą mogli korzystać z pomocy psychologów
Telefon zaufania dla dzieci i pomoc psychologów w szkołach to oferta dla uczniów wracających do stacjonarnej nauki. W Suwałkach porozumienie w tej sprawie podpisały we wtorek (25.05) władze miasta i dyrekcja szpitala psychiatrycznego.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Dzięki temu specjaliści z działającego przy suwalskim szpitalu ośrodka pomocy psychologicznej i terapeutycznej zaczną współpracować ze szkołami i innymi placówkami oświatowymi i wychowawczymi w mieście. Wszystko po to, żeby złagodzić skutki pandemii.
Jak podkreśla dyrektor Specjalistycznego Psychiatrycznego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Suwałkach Bożena Łapińska, pandemia nasiliła u dzieci lęki i zaburzenia. W ich życiu w ostatnich miesiącach zabrakło systematyczności i kontaktów rówieśniczych, pojawiły się za to uzależniania cyfrowe.
Pandemia pewne problemy nasiliła, stąd my też musimy nasilić działania, żeby temu zapobiec. Chodzi o to, żeby ta reakcja była jak najszybsza i żeby skuteczność tej opieki była zauważalna
- podkreśla Bożena Łapińska.
Stąd konieczność zdecydowanych działań podkreśla - prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.
Psycholodzy powinni zejść na dół, czyli do szkół i poprzez spotkania z młodzieżą, z dziećmi, ale także z kadrą i nauczycielami, próbować łagodzić te skutki, które dotykają nas po tym okresie pandemicznym
- mówi prezydent.
W nawiązywaniu kontaktów rówieśniczych mają pomóc także instytucje kultury. Specjalne zajęcia przygotują pracownie Suwalskiego Ośrodka Kultury - zapowiada zastępca prezydenta Roman Rynkowski.
- Pracownie taneczne, muzyczne, plastyczne, rzemiosła, rękodzieła i ceramiki, a także wystawy, które będą udostępniane w specjalny sposób - mówi.
Wkrótce także suwalska Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna uruchomi telefon zaufania dla dzieci młodzieży.
Od poniedziałku (24.05) działa telefon zaufania dla uczniów białostockich szkół, którzy mają problemy z powrotem do nauki stacjonarnej w szkołach. Młodzi ludzie, którzy potrzebują wsparcia mogą zgłaszać się też do podlaskich ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej.
W mieście działalność rozpoczął Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej. Podlega on Szpitalowi Psychiatrycznemu w Suwałkach. Z pomocy można skorzystać bez żadnego skierowania.
Dzieci będą korzystać nie tylko z dożywiania, ale i wsparcia psychologów. Polska Akcja Humanitarna rozszerza swój najbardziej znany program "Pajacyk".