Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Nie ma planów lokalizacji w północno-wschodniej Polsce składowiska odpadów promieniotwórczych
autor: Jakub Mikołajczuk
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia że tego nie planuje. Niedawno media przypomniały, że w nieodległej przeszłości takie koncepcje się pojawiały.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Polskie przymiarki do budowy elektrowni atomowej trwają od kilkudziesięciu lat. Wraz z nimi analizowany jest problem, gdzie składować radioaktywne odpady. Kilkanaście lat temu specjaliści wskazali na terenie całego kraju 15 takich miejsc, w tym Krasnopol w powiecie sejneńskim, Tajno w powiecie augustowskim, Pogorzel w powiecie gołdapskim i Rydzewo w powiecie ełckim. Środowiska lokalne zaczęły protestować i sprawa ucichła.
Ponieważ wracają plany budowy elektrowni jądrowej, która ma powstać do 2033 roku, pojawia się też kwestia lokalizacji składowiska. W Ministerstwie Klimatu i Środowiska dowiedzieliśmy się, że prace trwają i żadne decyzji nie zapadły. Usłyszeliśmy jednak zapewnienie, iż lokalizacje sprzed kilkunastu lat są już nieaktualne.
Inwestycja związana jest m.in. z rychłym otwarciem nowej elektrowni atomowej na Białorusi.