Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Kręgi wsparcia pomagają w samodzielnym życiu osobom dorosłym niepełnosprawnym intelektualnie.
Po niemal roku od powstania w Suwałkach kręgów wsparcia przyszedł czas na wpisanie ich przez samorządy do strategii rozwiązywania problemów społecznych. O to teraz zabiegają pomysłodawcy tej inicjatywy.
W ubiegłym roku w Suwałkach powstało 13 takich kręgów. Tworzą je nie tylko najbliżsi, czyli rodzina i przyjaciele, ale także znajomi, sąsiedzi i przedstawiciele różnych instytucji czy urzędów.
- Jestem w kręgach wsparcia, dla mnie to wspaniała inicjatywa, bo otrzymujemy od tych kręgów pomoc - mówi jedna z osób.
Mają za zadanie pomagać niepełnosprawnym w załatwianiu drobnych spraw urzędowych, zakupów czy wizyt u lekarzy, ale także organizować im np. życie towarzyskie.
- Rodzice już doceniają taką pomoc - podkreśla Krzysztof Jurewicz, ojciec niepełnosprawnej córki, a także przewodniczący Zarządu Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Suwałkach. - Nam rodzicom dużo to dało i chcielibyśmy tą ideą zarazić innych rodziców. Ten model, ten krąg wsparcia, to jest taka profilaktyka, że trzeba zabezpieczyć te osoby wcześniej finansowo, prawne rzeczy załatwić, żeby dana osoba nie czuła, że zostanie przez kogoś oszukana czy zaniedbana.
Jak podkreśla specjalista do spraw testowania modelów kręgów Adam Zawisny, są już pierwsze efekty tych działań.
- Gmina Filipów złożyła wniosek i dostała środki na asystenta osobistego. Na terenie powiatu suwalskiego powstaną dwa mieszkania wspomagane. To są konkrety. Sporo pracy już zostało zrobione, ale sporo jeszcze przed nami. To jest zmiana społeczna tak naprawdę. Sukcesem będzie to, że te konkretne osoby będą miały kręgi funkcjonujące po zakończeniu tego projektu. Chodzi o to, żeby oni czuli się bezpiecznie ze swoją przyszłością, żeby rodziny czuły, że wszystko jest w porządku, nawet jak ich zabraknie.
Suwalszczyzna to jedno z ośmiu miejsc w kraju, gdzie modeł kręgów wsparcia funkcjonuje. Będzie jeszcze rok testowany, a jeśli się sprawdzi, możliwe będą ewentualne zmiany systemowe w opiece społecznej.