Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Kanał Augustowski zyska dodatkowe walory turystyczne
Dodatkowe atrakcje mają pojawić się dzięki współpracy z gminą Płaska. Zapowiadają to zarządzające szlakiem- Wody Polskie.
Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku Mirosław Markowski podkreśla, że przy Kanale Augustowskim wciąż trwają prace, mające przywrócić mu oryginalny wygląd i jednocześnie go unowocześnić.
- Prowadzimy rozmowy z wójtem gminy Płaska. Jest bardzo zainteresowany rozwojem infrastruktury w tym miejscy. Są tam już ścieżki rowerowe, ale potrzebne są też przystanie, mariny oraz skanalizowane punkty, do których można by dojechać kamperami.
Równolegle prowadzone są prace na innym odcinku szlaku Stefana Batorego, którego augustowski kanał jest ważną częścią. Zastępca prezesa Wód Polskich Krzysztof Woś podkreśla, że dzięki temu cala trasa zyska na atrakcyjności.
- Chcemy jak najszybciej użeglownić drogę wodną między Warszawą i Piszem. Wpisuje się ona w szlak Stefana Batorego. Równolegle myślimy również o augustowskim kanale, ponieważ jest on najdłuższym szlakiem turystyki wodnej.
W tym roku w okolicach Augustowa zakończył się remont śluzy Swoboda, co umożliwiło żeglugę na całej długości kanału. W przyszłości Wody Polskie planują również odrestaurowanie śluz w Białobrzegach, Sosnówku i Borkach.
Był wielkim Polakiem i przede wszystkim kochał Polskę. Tak o inżynierze Antonim Zygmuncie Downarowiczu mówi jego wnuk.
Państwowe Gospodarstwo Wodne "Wody Polskie" planuje przebudowanie 3 śluz: Sosnówek, Borki i Białobrzegi po polskiej stronie szlaku.
Zabytkowa XIX-wieczna Śluza Swoboda na Kanale Augustowskim już działa. W sobotę (13.10) odbyło się pierwsze oficjalne śluzowanie.