Radio Białystok | Wiadomości | Pod Białymstokiem powstanie nowa jednostka wojskowa - zapowiedział szef MON [zdjęcia, wideo]

Pod Białymstokiem powstanie nowa jednostka wojskowa - zapowiedział szef MON [zdjęcia, wideo]

31.07.2024, 07:59, akt. 15:50

Powstanie nowej jednostki wojskowej na Podlasiu zapowiedział szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Brygada zmechanizowana znajdzie się w dotychczasowym obozowisku Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie w Karakulach pod Białymstokiem.

Inauguracja operacji wojskowej "Bezpieczne Podlasie", 31.07.2024, fot. Joanna Szubzda
Inauguracja operacji wojskowej "Bezpieczne Podlasie", 31.07.2024, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Pod Białymstokiem powstanie nowa jednostka wojskowa - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Minister obrony narodowej poinformował, że została podjęta decyzja o lokalizacji brygady zmechanizowanej, która wejdzie w skład - formowanej od 2022 roku - 1. Dywizji Piechoty Legionów.


Po to będziemy brygadę lokalizować tutaj, w Białymstoku, aby bezpieczeństwo granicy było na trwałe, na stałe, żeby tutaj był zgromadzony najnowocześniejszy sprzęt, czołgi, transportery opancerzone, bojowe wozy piechoty, armatohaubice, wyrzutnie. Po to, żeby dzisiaj mieszkańcy Podlasia i Polski wschodniej czuli się bezpiecznie na stałe - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.


Jak podał, do 2028 roku zainwestowanych będzie 2 mld zł w działania infrastrukturalne związane z tworzeniem 1. Dywizji Piechoty Legionów. Z tej puli ok. 1,3 mld zł ma być zainwestowane w prace w Podlaskiem. Chodzi przede wszystkim o miejsca szkolenia i zakwaterowanie wojska.




Podczas rozpoczęcia operacji "Bezpieczne Podlasie" nastąpiło także przekazanie obowiązków pomiędzy dowódcą Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie generałem brygady Sławomirem Lidwą a dowódcą operacji "Bezpieczne Podlasie" generałem dywizji Arkadiuszem Szkutnikiem. 



Zgodnie z nowymi wytycznymi, służbę na granicy z Białorusią będą pełniły jednorodne pododdziały wojska z wyznaczonych dywizji. Jako pierwsza dyżur rozpocznie w czwartek (1.08) 18. Dywizja Zmechanizowana nazywana Żelazną Dywizją. Służba żołnierzy została poprzedzona szkoleniami specjalistycznymi, między innymi z prowadzenia działań prewencyjnych w stosunku do agresywnych grup. Żołnierzy szkolili żandarmi oraz policjanci.

Głównym zadaniem żołnierzy zaangażowanych w operację "Bezpieczne Podlasie" będzie pomoc w utrzymaniu szczelności granicy. Żołnierze będą wspierać Straż Graniczną i policję w zapobieganiu nielegalnym przekroczeniom granicy.

W operacji "Bezpieczne Podlasie" bierze udział 17 tysięcy żołnierzy, z czego bezpośrednio na granicy będzie służyło 8 tysięcy mundurowych, a 9 tysięcy będzie stanowiło tak zwany odwód strategiczny. Za planowanie, realizację i kierowanie nową operacją jest odpowiedzialne Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.


źródło: PAP | red: gl, zmj


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Tarcza Wschód staje się projektem europejskim - są rozmowy o jej dofinansowaniu

10.07.2024, 12:57

Tarcza Wschód staje się projektem europejskim, są rozmowy o dofinansowaniu go przez Europejski Bank Inwestycyjny, żołnierze wysyłani na granicę będą tworzyli półroczne kontyngenty ze zwartych jednostek, przyśpieszono przejmowanie zadań przez Komponent Obrony Pogranicza - poinformowali w środę (10.07) przedstawiciele MON.


Po uruchomieniu strefy buforowej spadła liczba prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy

5.07.2024, 12:21

O połowę spadła liczba prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy dzięki wprowadzeniu strefy buforowej - powiedziała w piątek (5.07) rzeczniczka podlaskiej Straży Granicznej mjr Katarzyna Zdanowicz, podsumowując trzy tygodnie działania strefy. Spadła też liczba zatrzymywanych przemytników.


Przedsiębiorcy z okolic Białowieży apelują do rządu o wsparcie w związku z wprowadzeniem strefy buforowej

13.06.2024, 16:31

Zwolnień z lokalnych podatków, zawieszenia składek ZUS, dopłat do pensji pracowników, kredytów i rekompensat wyrównujących straty w działalności gospodarczej domagają się od władz regionu firmy z okolic Puszczy Białowieskiej. Jest to związane z wprowadzoną strefą buforową przy granicy z Białorusią.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok