Radio Białystok | Wiadomości | Do burmistrza Supraśla trafił wniosek o przeprowadzenie referendum ws. podziału gminy Supraśl
Około 2100 osób spośród blisko 15 tysięcy mieszkańców podpisało się pod wnioskiem o przeprowadzenie lokalnego referendum dotyczącego podziału gminy Supraśl. To odpowiedź na niedawne informacje ze strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o wznowieniu procedury podziału gminy, na gminę Supraśl i gminę Grabówka.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Inicjatorzy referendum złożyli w czwartek (21.03) do burmistrza miasta oficjalny wniosek o rozpisanie głosowania w tej sprawie. Jak mówi pełnomocnik do spraw przeprowadzenia referendum Mirosław Zielenkiewicz, podpisy poparcia zbierane były we wszystkich częściach gminy, także i na terenach, które potencjalnie znajdą się w nowych strukturach. Chcemy się wypowiedzieć w niezwykle ważnej sprawie: czy chcemy gminy w obecnym kształcie, czy godzimy się na podział - powiedział dziennikarzom.
O tym, czy dojdzie do referendum, zadecyduje Rada Miejska, do której trafi wniosek z podpisami - odpowiada burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski. Dodaje, że w jego opinii decyzja w tej sprawie może zapaść jeszcze przed wyborami, a gdyby radni byli „za”, to głosowanie mogłoby się odbyć w połowie maja.
Zdaniem burmistrza referendum jest potrzebne, bo jest najlepszą formą konsultacji społecznych, która jest wiążąca dla rządzących.
Szacowane koszty przedsięwzięcia to około 30 tys. zł.
Temat podziału gminy nie jest nowy, bo zgodnie z przeprowadzonymi procedurami miało się to stać 1 stycznia 2016 roku. Na kilka dni przed tym terminem rząd Prawa i sprawiedliwości uchylił decyzję poprzedników z Platformy Obywatelskiej. Teraz wznowiono procedurę podziału gminy. Zgodnie z wytycznymi MSWiA, radni mają wyrazić opinię poprzedzoną konsultacjami społecznymi.
Wraca temat podziału gminy Supraśl. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przesłało przewodniczącej tamtejszej Rady Miejskiej pismo w sprawie wszczęcia procedury powołania nowej gminy Grabówka. Zgodnie z wytycznymi MSWiA, radni mają wyrazić opinię poprzedzoną konsultacjami społecznymi.
Czują się dyskryminowani przez władze gminy i przypominają, że już osiem lat temu zapadła decyzja o wydzieleniu z Supraśla gminy Grabówka. W rocznicę decyzji o utworzeniu do dziś niefunkcjonującej gminy, zwolennicy podziału przedstawiają rachunek krzywd ze strony władz Supraśla.
Jedni mówią, że mają nową gminę - inni, że takie wnioski są przedwczesne. Na razie jest spory chaos i zamieszanie związane z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego.