Radio Białystok | Wiadomości | MSWiA przesłało do Rady Miejskiej w Supraślu pismo o wszczęciu procedury powołania nowej gminy Grabówka
Wraca temat podziału gminy Supraśl. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przesłało przewodniczącej tamtejszej Rady Miejskiej pismo w sprawie wszczęcia procedury powołania nowej gminy Grabówka. Zgodnie z wytycznymi MSWiA, radni mają wyrazić opinię poprzedzoną konsultacjami społecznymi.
Pismo trafiło też burmistrza Supraśla Radosława Dobrowolskiego i do wojewody podlaskiego Jacka Brzozowskiego. Ten drugi podkreśla, że temat nie jest nowy.
1 stycznia 2016 roku powinna była powstać gmina Grabówka. Wszystkie niezbędne działania formalno-prawne, administracyjne, logistyczne i wszystkie inne, zostały zrealizowane. Z nieznanych mi powodów trzy dni przed powstaniem nowej gminy, ta decyzja została w zasadzie wyrzucona do kosza - przypomina wojewoda Jacek Brzozowski.
Wyjaśnia, że teraz temat podziału gminy wrócił, ponieważ zwolennicy tego projektu spotkali się z ministrem spraw wewnętrznych i administracji i upomnieli się o porzucony przez poprzednią władzę centralną projekt.
Zwolennikiem podziału gminy jest radny Rady Miejskiej w Supraślu z Zaścianek Radosław Sakowski. Uważa on, że jest wiele argumentów przemawiających za wydzieleniem gminy Grabówka.
Przyczyna jest bardzo prosta i istotna - od wielu lat niesprawiedliwy podział środków pieniężnych. Ustawa mówi też o definicji gminy jako zgranej społeczności lokalnej, w której istnieją więzi społeczne, która rozwija się w danym kierunku. My stanowimy całkowite zaprzeczenie tej definicji - tłumaczy Radosław Sakowski.
Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski jest przeciwnikiem rozdzielenia gminy. W jego ocenie należy przeprowadzić ponowne referendum w tej sprawie.
Ministerstwo zaleca przeprowadzenie konsultacji społecznych, a konsultacje społeczne można zrealizować poprzez referendum, albo po prostu konsultacje społeczne. Ja będę rekomendował przeprowadzenie referendum. Cieszę się, że sami mieszkańcy rozpoczęli już zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum. Ja także podpisałem się pod nim jako obywatel. Chciałbym, żeby o przyszłości naszej gminy decydowali nie politycy w Warszawie, nie partia - czy rządząca, czy nie rządząca - ale przede wszystkim, by obywatele o tym zadecydowali - przekonuje burmistrz Radosław Dobrowolski.
Przypomnijmy, 24 maja 2015 roku mieszkańcy gminy Supraśl, przy okazji wyborów prezydenckich, mogli też wziąć udział w referendum. Frekwencja wyniosła 62 proc., a za wydzieleniem gminy Grabówka opowiedziało się 45 proc.
Radosław Dobrowolski podkreśla, że wyciągnął lekcję z poprzedniej próby podziału gminy i od tamtego czasu w sposób sprawiedliwy traktował wszystkie miejscowości w gminie Supraśl - odpowiednio i równomiernie inwestując. Ponadto zwraca uwagę, że dwie gminy, to podwójne wydatki na administrację.
Z takimi argumentami samorządowca zgadza się Mirosław Zielenkiewicz z Henrykowa, który jest jednym z inicjatorów przeprowadzenia referendum. Wcześniej był za podziałem gminy, teraz zdanie zmienił.
Minęło osiem lat od tamtej pory i wyraźnie widać po inwestycjach, że gmina Supraśl zauważyła głos mieszkańców. Z tego, co mi wiadomo, zmieniono algorytm podziału pieniędzy. Poza tym jest wiele nowych osób - w gminie było ponad 13 tysięcy mieszkańców, a teraz jest ponad 16 tysięcy. My jesteśmy suwerenem i życzymy sobie, żeby nas zapytano - punktuje Mirosław Zielenkiewicz.
Do tej pory pod jego wnioskiem o referendum podpisało się około tysiąca osób.
Zarówno wojewoda podlaski Jacek Brzozowski, jak i radny Radosław Sakowski uważają pomysł przeprowadzenia kolejnego referendum za bezzasadny.
Jak Wielka Brytania wychodziła z Unii Europejskiej, nikt Polski, Niemiec i Hiszpanii nie pytał, czy Brytyjczycy mają wyjść z Unii, tylko decydowali o tym sami mieszkańcy Wielkiej Brytanii - przekonuje Radosław Sakowski.
Jeżeli udałoby się dopełnić wszystkich procedur dotyczących podziału - gmina Grabówka mogłaby powstać 1 stycznia 2025 roku.