Radio Białystok | Wiadomości | Czego dowiadujemy się z Raportu o stanie Miasta Białegostoku za 2022 rok?
Jest mniej mieszkańców, więcej pojazdów, w tym elektrycznych i prawie 5 tys. numerów PESEL nadanych uchodźcom z Ukrainy. Między innymi tego dowiadujemy się z Raportu o stanie Miasta Białegostoku za 2022 rok.
Debata nad tym dokumentem jest konieczna przed głosowaniem nad wotum zaufania dla rządzących samorządami. W dyskusji podczas sesji mogą wziąć udział nie tylko radni, ale też mieszkańcy, ale pod warunkiem, że zbiorą 50 podpisów i najpóźniej 16 czerwca złożą wniosek do Przewodniczącego Rady Miasta.
Taka procedura obowiązuje w każdym samorządzie. Data 16 czerwca w przypadku Białegostoku dotycząca końcowego terminu zgłoszeń mieszkańców wynika z tego, że obrady radnych, na których omawiany będzie ten raport, zaplanowano na 19 czerwca.
A "Raport o stanie miasta" to dokument liczący około 450 stron, przygotowany przez urzędników, a dotyczący m.in. takich obszarów jak: demografia, zagospodarowanie przestrzenne, transport i edukacja.
Z dokumentu wynika m.in., że w 2022 roku w Białymstoku mieszkały prawie 293 tys. osób (a to około 26 proc. ludności województwa podlaskiego), ale też, że z roku na rok ta liczba maleje - w 2022 roku było to o ponad 800 mniej niż rok wcześniej.
Dowiadujemy się też, że najwięcej osób na pobyt stały zameldowanych było na Wygodzie - prawie 15 tys., a na pobyt czasowy - ponad 700 - na Bojarach.
Mimo zmniejszającej się liczby mieszkańców, wzrosła liczba zarejestrowanych pojazdów. W 2022 roku - o 6 700, a łącznie były to 222 tys. Wśród nich ponad 460 jest zasilanych energią elektryczną i jest to wzrost o prawie 140 w porównaniu do roku 2021.
Z danych wynika też, że w ubiegłym roku w Białymstoku numer PESEL otrzymało prawie 5 tys. uchodźców z Ukrainy.