Radio Białystok | Wiadomości | Od poniedziałku stopniowe zdejmowanie obostrzeń [etapy]
Otwarcie lasów i parków, więcej osób w sklepach i kościołach. Od 20 kwietnia rząd łagodzi niektóre restrykcje związane z pandemią koronawirusa.
- W ramach nowej rzeczywistości gospodarczej chcemy zaproponować pewne nowe reguły - poinformował premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim.
- Wszystkie obowiązujące obostrzenia, ich zaostrzanie czy zmniejszanie, uzależnione jest od krzywej obrazującej liczbę zakażeń Covid-19 - oświadczył. Zastrzegł, że jeśli liczba zachorowań nie będzie się zmniejszać, "będzie trzeba poczekać dłużej na kolejne etapy łagodzenia" obostrzeń.
Premier dodał, że łagodzenie obostrzeń będzie wprowadzane tylko w dziedzinach, w których nie występuje prawdopodobieństwo gwałtownego przyrostu zakażonych koronawirusem.
Szumowski: nakaz noszenia maseczek do czasu pojawienia się szczepionki
Informacje o łagodzeniu przepisów będą przedstawiane w odpowiednich interwałach czasowych. - Może co tydzień, ale może co dwa - stwierdził. Zastrzegł, że to zależy od kryteriów dotyczących stanu epidemii.
- Przez najbliższy czas musimy nauczyć się żyć z podstawowymi zasadami epidemii. Ten plan nie ma konkretnych dat. Nasi sąsiedzi podawali różne daty. My ich świadomie nie podajemy, bo jest to zależne od liczby zachorowań - podkreślał minister Szumowski.
Pierwsze ograniczone zasady bezpieczeństwa zaczną obowiązywać od poniedziałku, 20 kwietnia 2020 r. Daty wejścia w życie pozostałych etapów będą ustalane na bieżąco na podstawie dynamiki nowych zachorowań.
Etap I, od 20.04:
Ministerstwo Zdrowia ma przeprowadzać cotygodniową ewaluację zmian. Decyzja o przejściu do kolejnego etapu będzie podjęta na podstawie:
Etap II:
Etap III:
Etap IV
Cztery etapy znoszenia ograniczeń związanych z #koronawirus ⤵️⤵️⤵️
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 16, 2020
❗️ Decyzja o przejściu do kolejnego etapu zostanie podjęta po spełnieniu niezbędnych warunków:
➡️ analiza przyrostu zachorowań,
➡️ wydajność służby zdrowia,
➡️ realizacja wytycznych sanitarnych. pic.twitter.com/5e5nXIvVT7
Jednocześnie minister zdrowia podkreślił, że etapy zdejmowania obostrzeń nie oznaczają, że epidemia się kończy. - Będziemy musieli nauczyć się żyć z epidemią przez dłuższy czas. Nie ma takich danych, które mogłyby z całą pewnością powiedzieć, że epidemia wygaśnie za miesiąc, dwa, pięć miesięcy - mówił.
Minister wskazał, że w dalszym ciągu bardzo ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad: zasłanianie twarzy w miejscach publicznych, dezynfekcja rąk i powierzchni, zachowywanie dystansu, przebywanie na kwarantannie i izolacji w zależności od sytuacji. - Kolejny punktem jest ochrona osób najsłabszych, najbardziej narażonych od powikłania, czyli osób starszych, chorych. Oczywiście maksymalnie, jeżeli to tylko możliwe, ważne jest używanie form zdalnych pracy - wymieniał.
- To są zasady, z którymi musimy się nauczyć żyć przez najbliższy rok, być może półtora roku, jeżeli nie dwa lata - powiedział minister.
Mecze i koncerty, czyli imprezy masowe
Szef resortu zdrowia i premier poinformowali, że wśród ograniczeń, które na pewno będą dłużej obowiązywały, jest zakaz organizacji imprez masowych, w tym meczów i koncertów.
- To ograniczenie (...) nie nakłada aż tak bardzo dużych restrykcji na gospodarkę jako taką, a jednocześnie niesie ze sobą bardzo duże ryzyko. Dlatego na ten moment jest to zakaz do odwołania i nie planujemy jego zniesienia ani w drugim, ani w trzecim, ani na ten moment w czwartym etapie - wyjaśnił Mateusz Morawiecki.
Jeżeli chodzi o rozgrywki piłkarskiej Ekstraklasy, to nastąpi to nie wcześniej niż za miesiąc i bez udziału publiczności - zapowiedział premier. Dodał, że czeka na propozycję ze strony PZPN tego, jak mógłby wyglądać powrót ligi.
W środę (15.04) komunikat wydała też Ekstraklasa SA, w którym poinformowała, że nie wyznaczyła jeszcze daty wznowienia piłkarskich rozgrywek. - Zostanie ona ustalona dopiero po uzyskaniu informacji od UEFA dotyczących terminarza międzynarodowego oraz po decyzjach o zakończeniu obowiązywania zakazów wprowadzonych przez rząd - dodano.
Kwestia wesel
Minister Szumowski pytany na konferencji prasowej o to, kiedy nastąpi łagodzenie obostrzeń dotyczących organizacji większych wydarzeń prywatnych - wesel, komunii czy chrzcin - podkreślił, że w wydarzeniach dotyczących kultu religijnego obowiązuje zasada, że w danej przestrzeni może przebywać jedna osoba na 15 m kw. Zaznaczył, że ta regulacja dotyczy także pogrzebów.
- Wesela i inne tego typu spotkania społeczne będą w kolejnych etapach umożliwiane. Na dzień dzisiejszy podchodzimy do tego w bardzo ostrożny sposób - oświadczył Szumowski.
Otwarcie granic
- Nie jest planowane dzisiaj otwarcie granic (...) Będziemy utrzymywali co najmniej ten termin, o którym powiedzieliśmy wcześniej. To jest do 3 maja - powiedział premier pytany podczas konferencji prasowej o otwarcie granic w najbliższym czasie oraz zwolnienie z kwarantanny pracowników transgranicznych, którzy wjeżdżają do Polski.
Przypomniał, że Polska jako jeden z pierwszych krajów na świecie wprowadziła sanitarne kontrole graniczne. - Rzeczywiście doprowadziliśmy do bardzo znaczącego ograniczenia ruchu przez polskie granice i dzisiaj epidemiolodzy i eksperci z całego świata bardzo mocno to chwalą. Uważają, że to była jedna z bardzo ważnych przyczyn tego, że dzisiaj liczba zakażeń w Polsce jest znacząco mniejsza niż w krajach takich jak Włochy, Austria, Hiszpania czy mniejsze kraje jak Belgia, Dania, gdzie te ograniczenia wdrożone zostały później - wskazał szef rządu.
Poinformował, że o ile nie zaistnieją bardzo optymistyczne okoliczności w ciągu najbliższych dwóch tygodni, to sanitarne kontrole graniczne oraz obostrzenia graniczne zostaną utrzymane.