Radio Białystok | Wiadomości | Do białostockich żłobków będą przyjmowane tylko szczepione dzieci
Takiego wymogu do tej pory w Białymstoku nie było. Teraz to się zmienia.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Do miejskich żłobków przyjmowane będą jedynie dzieci szczepione zgodnie z obowiązkowym kalendarzem szczepień. Ten wymóg zapisano w nowych statutach placówek.
Wynika to z troski o zdrowie i bezpieczeństwo, chcemy motywować, aby dopełniać obowiązku, żeby dzieci posiadały wszystkie te szczepienia, które wynikają z kalendarza obowiązkowych szczepień - mówi rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Boublej.
Dopuszczalne będzie - jak mówi pełniąca obowiązki dyrektora Żłobka Miejskiego nr 1 Integracyjnego w Białymstoku Joanna Selwent - zaświadczenie od lekarza, jeżeli są przeciwwskazania danego dziecka do szczepienia, albo, że doszło do sytuacji, że np. z jakiegoś powodu szczepienie przesunięto.
Na razie nie zapadła decyzja czy taki wymóg będzie też w rekrutacji do białostockich przedszkoli.
Żłobki w #Białystok nie będą przyjmować dzieci bez aktualnych szczepień. Czy takie rozwiązanie powinno dotyczyć także przedszkoli?
— Radio Białystok (@radiobialystok) January 22, 2020
Z danych podlaskiego sanepidu wynika, że w 2019 roku w województwie podlaskim od szczepień uchylało się 950 osób. To ponad 20 razy więcej niż w 2010 roku, kiedy takich osób było zaledwie 46.
Zapisy rozpoczną się od poniedziałku (14.10). Zapisu można dokonać osobiście w Urzędzie Miejskim przy Starym Rynku lub telefonicznie pod numerem 86-215-68-87
GRYPOODPORNI 65+ to program skierowany do seniorów z gminy Choroszcz. Osoby po 65. roku życia mogą starać się o bezpłatne szczepienia przeciwko grypie sezonowej. Celem akcji jest zminimalizowanie liczby zachorowań.
Tym razem zachorował wykładowca UMB, który był w ostatnim czasie zaszczepiony przeciwko odrze i pielęgniarka, która miała kontakt z chorym, ale szczepiona była w dzieciństwie.
Podlaskie szpitale mają szczepionki przeciwko gruźlicy dla noworodków i nie powinno ich zabraknąć przynajmniej przez kilka najbliższych tygodni. Tak zapewnia Lucyna Jadaluk z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku.