Radio Białystok | Wiadomości | Zabytkowa kamienica w Sokółce będzie wyremontowana
Zabytkowa kamienica w Sokółce będzie wyremontowana. Burmistrz miasta Ewa Kulikowska podpisała umowę z firmą Remontdom, która odnowi budynek.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Kamienica będzie elementem transgranicznego projektu "Szlakiem Tyzenhauza", realizowanego wspólnie z władzami Grodna.
"O projekcie "Szlakiem Tyzenhauza” mówi się od kilku lat. Pracowaliśmy nad tym bardzo ciężko. Został rozstrzygnięty przetarg na przebudowę budynku" - mówi burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.
Zostanie wykonana elewacja, będzie odnowiony cały środek zabytkowego budynku zlokalizowanego przy ul. Piłsudskiego 1 w Sokółce. Łączna wartość robót realizowanych w ramach tej umowy to 3 mln 300 tys. zł - mówi kierownik wydziału planowania i inwestycji Urzędu Miejskiego w Sokółce Krzysztof Sarosiek.
W remontowanej w Sokółce kamienicy powstaną m.in. pracownie rękodzielnicze - ceramiczna i graficzna. Będzie tam można również przeprowadzać szkolenia. Budynek ma być oddany do użytku w marcu 2020 roku.
Zaplanowanych jest aż 15 wydarzeń transgranicznych. W momencie, kiedy zostaną wyremontowane kamienice, jedna w Sokółce, druga w Grodnie, zostanie otwarty uroczyście Szlak Tyzenhauza biegnący przez przejście graniczne w Kuźnicy. Będzie to szlak rowerowy. Mieszkańcy Sokólszczyzny, turyści przyjeżdżający będą mogli wypożyczać nieodpłatnie rowery ze wszystkimi niezbędnymi akcesoriami, które zostaną zakupione w ramach projektu - mówi Katarzyna Klimowicz-Kułak z Urzędu Miejskiego w Sokółce.
W ramach transgranicznego projektu "Szlakiem Tyzenhauza", w Sokółce i Grodnie odbędą się też m.in. warsztaty teatralne i rajdy rowerowe.
To promocja dziedzictwa kulturowego i historycznego pogranicza polsko-białoruskiego. Władze gminy Sokółka oraz miasta Grodno realizują wspólnie projekt Szlak Tyzenhauza.
Występy artystyczne i okolicznościowy tort uświetniły 410. rocznicę nadania praw miejskich Sokółce.
Pierwsze wzmianki o Sokółce pojawiają się w XV-wiecznych kronikach - wówczas była ona wsią królewską. Dopiero w 1609 roku król Zygmunt III Waza nadał Sokółce prawa miejskie. Ważną postacią w dziejach miasta jest Antoni Tyzenhauz. W drugiej połowie XVIII wieku sprowadził do Sokółki rzemieślników, którzy rozbudowali miasto - wznieśli m.in. manufaktury.
Pod zaborem rosyjskim miasto było ośrodkiem handlu, rzemiosła i drobnego przemysłu.