Radio Białystok | Wiadomości | Sokółka świętuje - 410 lat temu otrzymała prawa miejskie
Występy artystyczne i okolicznościowy tort uświetniły 410. rocznicę nadania praw miejskich Sokółce.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W kinie "Sokół" z tanecznym repertuarem wystąpiły dzieci z pierwszej podstawówki oraz mażoretki z miejskiej orkiestry dętej. Podczas uroczystości kilkanaście zespołów wzięło udział w Interaktywnym Turnieju Wiedzy o Sokółce.
410 lat praw miejskich Sokółki to jest naprawdę coś. To jest wiele lat ciężkiej pracy wielu pokoleń na to, żebyśmy miasto mieli takie jak dzisiaj. Przyjazne mieszkańcom, obfitujące w imprezy kulturalne i sportowe. Przeszłość zawdzięczamy naszym przodkom - mówił podczas uroczystości zastępca burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk.
Pierwsze wzmianki o Sokółce pojawiają się w XV-wiecznych kronikach - wówczas była ona wsią królewską. Dopiero w 1609 roku prawa miejskie nadał Sokółce król Zygmunt III Waza.
Ważną postacią w dziejach miasta był Antoni Tyzenhauz. W drugiej połowie XVIII wieku sprowadził do Sokółki rzemieślników, którzy rozbudowali miasto - wznieśli m.in. manufaktury. Dziś Sokółka nadal jest ważnym ośrodkiem handlowym na drodze Białystok - Grodno i wciąż uchodzi za miasto, w którym wspólnie żyją katolicy, prawosławni i muzułmanie.
Mieszkańcy wsi Bohoniki nie chcą, by w ich miejscowości powstał park kulturowy. W tej sprawie głosowali prawie jednomyślnie. Teraz o swoich decyzjach poinformują władze Sokółki.
Nieodpowiedzialna matka zatrzymana w Sokółce odpowie przed sądem.
To wyczekiwana przez mieszkańców Sokółki inwestycja. Przy ul. Kryńskiej, nad torami, będzie wybudowany wiadukt.
Jeden z radnych gminy Sokółka - Piotr Borowski - miał wtargnąć na posesję starosty sokólskiego i zastraszać go używając przy tym broni palnej.