Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie szkoły wyższe otrzymają prawie 50 milionów złotych
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało granty uczelniom na uatrakcyjnienie oferty dydaktycznej.
Największą dotację – ponad 13 milionów złotych – otrzyma Uniwersytet Medyczny w Białymstoku na wprowadzenie nowych metod nauczania na kierunku lekarsko-dentystycznym, a także na dostosowanie oferty edukacyjnej dla potrzeb gospodarki.
Znaczne dotacje przekraczające 10 milionów złotych trafią także do Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu w Białymstoku. Kilkumilionowe wsparcie NCBiR-u otrzymają też Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Suwałkach i Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości z Łomży.
Zgodnie z wymogami konkursu dofinansowane projekty obejmą między innymi dostosowanie programów kształcenia, podnoszenia kompetencji studentów i rozwijania programów stażowych. Wszystko po to, by oferta uczelni bardziej odpowiadała potrzebom gospodarki i wpisywała się w wojewódzką strategię rozwoju innowacji.
W sumie dotacje otrzyma 111 ośrodków akademickich na łączną kwotę miliarda 200 milionów złotych.
Zdecydowana większość ankietowanych nie chce zmian w zagospodarowaniu Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Białymstoku - takie są wyniki konsultacji społecznych przeprowadzonych przez władze miasta. Ankiety wypełniło 1,4 tys. osób. 85 proc. z nich nie chce żadnych zmian w tym miejscu.
Uniwersytet w Białymstoku podpisał umowę z wykonawcą na budowę biblioteki i obserwatorium astronomicznego z planetarium - poinformowała w czwartek (11.04) rzeczniczka uczelni Katarzyna Dziedzik. Koszt inwestycji to blisko 38 mln zł.
Nieco ponad 130 milionów złotych w obligacjach skarbowych trafi do podlaskich uczelni. To zapowiadane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotacje, które właśnie zatwierdził Minister Finansów.
To jedna z najbardziej znanych postaci w historii Białegostoku. Byłego prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego wspominano na Uniwersytecie w Białymstoku.