Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy Hajnówki zorganizowali akcję pod hasłem "Wiecznaja Pamiat' - Wieczna Pamięć"
W pokojowy sposób uczcili pamięć ofiar wydarzeń sprzed 73 lat.
"Pielęgnujmy pamięć o naszej przeszłości"
Po liturgii w hajnowskiej cerkwi Jana Chrzciciela o 09:30 została odprawiona panichida w intencji ofiar spacyfikowanych zimą 1946 roku przez oddział niepodległościowego podziemia pod dowództwem kpt. Romualda Rajsa "Burego". Zginęło wtedy 79 osób, w tym dzieci.
Nabozeństwo żałobne za ofiary #Bury w #cerkiew pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w #Hajnówka
— Michał Kalina (@emkalina) 23 lutego 2019
pic.twitter.com/AzOHe7mMz4
W godzinach 10:00-13:00 przy pomniku ofiar wojen i represji na hajnowskim Skwerze Dymitra Wasilewskiego można było oglądać wystawę "Nasza pamięć”, którą stworzyli przedstawiciele Białoruskiego Towarzystwa Historycznego i Fundacji Kamunikat.org.
Natomiast o godzinie 12:00, przy tym samym pomniku uczestnicy akcji odczytali listę ofiar i zapalili znicze.
#Hajnówka Stawiamy znicze, pokazując, że pamiętamy o ofiarach Rajsa Burego. Trwa odczytywanie nazwisk ofiar. "Są chwile, kiedy milczenie jest grzechem" - takie słowa podczas wystąpień. pic.twitter.com/3z19aaW8JC
— Anna Mierzyńska (@Anna_Mierzynska) 23 lutego 2019
Mieszkańcy Hajnówki: Bury nie jest naszym bohaterem
Akcja "Wiecznaja Pamiat' - Wieczna Pamięć" - to odpowiedź na na sobotni (23.02) IV Marsz Żołnierzy Wyklętych, zorganizowany przez narodowców.
Od pierwszej edycji wzbudza on duże emocje nie tylko w samej Hajnówce. Chodzi o fakt upamiętniania w czasie tego marszu m.in. kpt. Romualda Rajsa "Burego".
"Trzeba skończyć z tą nienawiścią" - taki napis widnieje na banerze przy urzędzie miasta w #Hajnówka. Są to słowa wypowiedziane w trakcie uroczystości pogrzebowych prezydenta @gdansk - śp. Pawła #Adamowicz.a #MarszPamięciŻołnierzyWyklętych
— Radio Białystok (@radiobialystok) 23 lutego 2019
#ŻołnierzeWyklęci
pic.twitter.com/qKQiGJwWRs