Radio Białystok | Wojna na Ukrainie | Premier: dziękuję samorządom za współpracę przy pomocy uchodźcom z Ukrainy
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że uchodźcy z Ukrainy są szansą dla Polskiej gospodarki. O wsparciu dla obywateli Ukrainy szef rządu rozmawiał w Warszawie z samorządowcami.
W trakcie spotkania Mateusz Morawiecki dziękował samorządowcom za współpracę z rządem w zakresie pomocy dla uchodźców. Wskazał, że przykładem takiej współpracy jest system nadawania uchodźcom numerów PESEL, przy którym - przypomniał - pracują razem urzędnicy administracji centralnej i samorządowej.
Jednocześnie szef rządu zaapelował do samorządowców o dalszą wspólną pracę na rzecz uchodźców. Podkreślał, że wszyscy muszą być zjednoczeni w obliczu tego zadania.
- Zróbmy to razem, bo to jest niesamowita wartość dla Polski, która może procentować przez najbliższe dziesięciolecia - zachęcał.
Premier Morawiecki mówił też, ze uchodźcy, którzy uciekają z ogarniętej wojną Ukrainy, są szansą dla Polskiej gospodarki. Wielu z nich - tłumaczył - chce bowiem zostać w naszym kraju.
- Warto żebyśmy o tym mówili, bo w ten sposób kształtujemy opinię publiczną - dodał.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker zapewnił, że rząd będzie dalej współpracował z samorządowcami przy pomocy dla uchodźców. Wskazał, że trzeba stworzyć system wsparcia dla Ukraińców, który obejmie wiele dziedzin życia społecznego, między innymi ochronę zdrowia, edukację i rynek pracy.
- Tylko dobra współpraca pozwoli, żeby ten system działał jak najlepiej - przekonywał.
Pełnomocnik rządu do spraw uchodźców wojennych z Ukrainy przypomniał, że samorządy brały udział w przygotowywaniu ustawy pomocowej dla Ukraińców. Zachęcał samorządowców, aby włączyli się także w pracę nad nowelizacją tego aktu.
- Dobra i usystematyzowana praca jest gwarantem bezpieczeństwa Polski - mówił.
Jak informuje Straż Graniczna, od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Polski wjechało ponad 2,5 mln uchodźców.
Dziewięć hektarów łąk kwietnych ma być w 2022 r. w Białymstoku. Powstanie także łąka w barwach Ukrainy: niebiesko-żółta, na znak solidarności z walczącą Ukrainą - poinformował w czwartek prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Rosyjscy dowódcy wojskowi wciąż nie znaleźli sposobu na uzupełnienie stanu osobowego jednostek po stratach poniesionych na Ukrainie - podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie opublikowanym w czwartek (7.04) na Facebooku.
Prezydent Andrzej Duda powiedział w wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CNN, że zbrodnia, której Rosjanie dopuścili się w Buczy, wypełnia znamiona ludobójstwa. Dodał, że trudno temu zaprzeczyć, biorąc pod uwagę rosyjską propagandową narrację o "denazyfikacji" Ukrainy, która dała pretekst do rozpoczęcia inwazji.
Jedna osoba zginęła, a pięć zostało rannych podczas rosyjskiego ostrzału Rubiżnego w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - poinformował w środę (06.04) rano szef władz tego regionu Serhij Hajdaj.
Z tygodnia na tydzień stale wzrasta liczba ukraińskich dzieci w podlaskich szkołach. Z najnowszych danych kuratoriom oświaty wynika, że liczba takich uczniów przekroczyła 2 600 osób.
35 wyprawek szkolnych dla dzieci z Ukrainy przygotowali studenci z kół naukowych na Politechnice Białostockiej. We wtorek (5.04) przekazali je do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, skąd – zgodnie z potrzebami – trafią do ośrodków w regionie, w których mieszkają uchodźcy.
Wojska rosyjskie na Ukrainie przegrupowują się: umocniły pozycje w rejonie Charkowa, przygotowując się do ofensywy na wschodzie kraju w celu wzięcia pod całkowitą kontrolę obwodów donieckiego i ługańskiego - podał we wtorek (5.04) ukraiński sztab generalny.