Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Historycy zajęli się suwalskimi złożami rud żelaza
Jako pierwszy uczynił to doktor Jarosław Schabieński.
Jego prelekcji na ten temat będzie można posłuchać już jutro (16.03) z okazji promocji XXII tomu Rocznika Augustowsko-Suwalskiego.
Jak przypomniał podczas wizyty w naszym studiu, przygotowania do wydobywania rud trwały wiele lat.
Pierwsze odwierty, które przeprowadzono w 1956 roku sięgały 914 metrów i już potwierdziły, że znajdują się duże złoża w Krzemiance, Udryniu i Jeleniewie. Prezydium rządu w 1979 zobowiązało ministra hutnictwa do rozpoczęcia przygotowań w1980, a w 1981 do rozpoczęcia budowy kopalni.
Kopalnię głębinową zaplanowano na terenie gminy Jeleniewo. Jednak wydobycie nigdy się nie rozpoczęło.
Projekt został pozytywnie zaopiniowany także we Francji, USA i RFN. Został przyznany na to długoterminowy kredyt konsorcjum, na którego czele stał zachodnioniemiecki Dresdner Bank, w wysokości 750 mln marek. To była bardzo duża kwota. Kopalnia miała znajdować się w całości pod ziemią i nie zmieniać krajobrazu. Tym momentem przełomowym okazał się rok 1981 i kryzys państwa.
Więcej na ten temat dr Schabieński powie podczas czwartkowej promocji. Rozpocznie się ona o godz. 17 w Archiwum Państwowym w Suwałkach.
Warto też zainteresować się samym Rocznikiem Augustowsko-Suwalskim, gdzie można znaleźć publikacje dotyczące m.in. obecności wojsk sowieckich na Suwalszczyźnie oraz działań słynnego „Hubala” w Puszczy Augustowskiej.
- Docelowo Suwałki miały liczyć od 140 do 160 tysięcy mieszkańców, przewidywano budowę mieszkań, dróg, sklepów, instytucji kulturalnych. To była inwestycja zaplanowana z dużym rozmachem - mówi Jarosław Schabieński.