Radio Białystok | Wiadomości | Radni Sejmiku zajmą się obroną branży drzewnej, Puszczą Białowieską i pomocą gminom po powodzi
W obronie branży drzewnej mają na sesji stanąć podlascy radni. Z takim wnioskiem wystąpił opozycyjny klub Prawa i Sprawiedliwości, ale prawdopodobnie poprą go pozostałe kluby.
Przyjęcie takiego stanowiska znalazło się w planie wtorkowej (29.10) sesji sejmiku.
W projekcie dokumentu jest też mowa o potrzebie wycofania moratorium Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczącego pozyskania drewna - mówi przewodniczący sejmiku Cezary Cieślukowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Cezary Cieślukowski zaznacza, że branża drzewna jest ważne sektorem gospodarczym województwa i należy ją wspierać. Moratorium na wycinkę drzew obowiązuje na 60 tysiącach hektarów w naszym regionie. Ograniczenie w pozyskiwaniu drewna wprowadzono na czas nieokreślony. Radni mają wnioskować, by Ministerstwo Klimatu i Środowiska pozwoliło na wycinkę drzew w podlaskich lasach na wcześniejszych zasadach.
Na sesji planowane jest też wsparcie protestujących mieszkańców z Suwalszczyzny i z terenów Puszczy Białowieskiej. Radni zajmą bowiem stanowisko w sprawie strefy ochronnej w planie zarządzania Obiektem Światowego Dziedzictwa UNESCO, jakim jest Puszcza Białowieska, oraz stanowisko odnośnie planowanej budowy w gminie Giby dużej chlewni, gdzie będzie prawie 2 tysiące świń.
- Chcemy przyjąć stanowisko, które będzie broniło strefy czynnej, czyli takiej, gdzie można godzić i łączyć ochronę środowiska z racjonalną gospodarką leśną. To jest apel do ministra klimatu, żeby tej sprawy nie ruszać - mówi Cieślukowski.
Ponadto radni zdecydować też mają m.in. o przekazaniu miliona złotych z budżetu województwa podlaskiego na pomoc gminom, które ucierpiały podczas powodzi. Wsparcie mają otrzymać gminy: Szprotawa, Małomice i Żagań w województwie lubuskim.
Nawet 40 mln zł dla gmin z terenu Biebrzańskiego Parku Narodowego. Takie pieniądze przewiduje nowy projekt ustawy o finansowaniu samorządów.
Założenia ustawy miały być znane jeszcze przed wakacjami - tymczasem do dziś nie zostały opublikowane. Chodzi o zapowiadaną w styczniu w Białowieży "Konstytucję dla Puszczy", która w porozumieniu z samorządami, naukowcami i mieszkańcami miała w kompleksowy sposób regulować zasady korzystania z tego cennego przyrodniczo obszaru.
Sprzeciwiają się zmniejszeniu powierzchni terenów gospodarczych w Puszczy Białowieskiej. Podlascy radni Prawa i Sprawiedliwości chcą, by sejmik przyjął stanowisko w tej sprawie, przygotowali wniosek.
W programie jest m.in. dyskusja nt. ochrony Puszczy Białowieskiej czy uregulowanie kwestii prawnych dotyczących Doliny Rolniczej 4.0. Przewodniczący sejmiku województwa podlaskiego Cezary Cieślukowski razem z marszałkiem Łukaszem Prokorymem na konferencji w Białymstoku zapowiedzieli nad czym będą pracowali radni podczas najbliższego posiedzenia.
Mniej turystów, nawet o 70 proc. - tak początek sezonu w Białowieży oceniają mieszkańcy.
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska poinformowała w poniedziałek (8.01) o wydaniu decyzji o wstrzymaniu lub ograniczeniu na pół roku wycinek lasów w 10 wskazanych lokalizacjach, cennych przyrodniczo.