Radio Białystok | Wiadomości | 79. rocznica Obławy Augustowskiej - uroczystości w Gibach

79. rocznica Obławy Augustowskiej - uroczystości w Gibach

autor: Karol Prymaka

12.07.2024, 08:18, akt. 14:31

To była największa zbrodnia popełniona na Polakach po II wojnie światowej. W Dniu Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej w Gibach, rodziny i mieszkańcy regionu upamiętnili tych, którzy oddali swoje życie za wolność ojczyzny.

79. rocznica Obławy Augustowskiej - uroczystości w Gibach, 12.07.2024, fot. Karol Prymaka
79. rocznica Obławy Augustowskiej - uroczystości w Gibach, 12.07.2024, fot. Karol Prymaka


0:00
0:00
79. rocznica Obławy Augustowskiej - uroczystości w Gibach - relacja Karola Prymaki | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Uroczystości rozpoczęły się przed kościołem pw. św. Anny, skąd uczestnicy przeszli na symboliczne Wzgórze Krzyży. Tam odbył się apel ofiar obławy, salwa honorowa oraz złożono kwiaty pod pamiątkowym obeliskiem.

Wśród licznych uczestników wydarzenia pojawili się również członkowie rodzin ofiar obławy. 


Stryjek mojego taty, Stefan Derkuć, zginął w Obławie Augustowskiej. Dlatego od lat jest to dla mnie bardzo ważny dzień. Można nazwać to takim 'małym Katyniem'. Jest naszą powinnością, aby pamiętać o ludziach zaginionych w lipcu 1945 roku i zapalić im symboliczny znicz - mówiła Lucyna Frydrych, jedna z uczestniczek uroczystości.


Obchody organizuje Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 r. 


Jest to ważne, aby w Dniu Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej w należyty sposób oddać hołd pomordowanym, a wciąż nieodnalezionym. Strona białoruska na pewno w najbliższym czasie nie będzie skłonna do tego, aby umożliwić władzom Polski rozpoczęcie jakichkolwiek badań czy ekshumacji. Wspólnie z rodzinami ofiar liczymy, że szczątki ich bliskich uda się jednak odnaleźć - zaznaczył wiceprezes Związku Piotr Rydzewski.


Obławę Augustowską nazywa się często "małym Katyniem". Już po zakończeniu II wojny światowej, w lipcu 1945 roku, z terenów Augustowszczyzny i Sejneńszczyzny aresztowano i wywieziono w nieznane miejsce co najmniej 600 osób podejrzewanych o działalność konspiracyjną lub jej wspieranie. Zostały one rozstrzelane i pochowane w nieznanym miejscu.

Do dziś, mimo wielu lat starań rodzin ofiar, badań historyków oraz śledztwa prokuratorskiego, nie udało się odnaleźć dokumentów opisujących dokładny przebieg zbrodni ani ustalić lokalizacji dołów śmierci. Nieznana jest też pełna lista zamordowanych. Kluczowe dokumenty znajdują się prawdopodobnie w archiwach rosyjskich służb specjalnych.


| red: zmj, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ponad 300 osób wzięło udział w II Biegu Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

6.07.2024, 10:24

W Mikaszówce koło Augustowa w sobotę (6.07) odbył się II Bieg Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Wzięło w nim udział ponad 300 osób. Uczestnicy mieli do wyboru - bieg krótki Pro Memoria 1945 na dystansie 1945 metrów lub bieg główny Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej na dystansie 23 km.


Rozrasta się wystawa w Domu Pamięci Obławy Augustowskiej

20.05.2024, 08:00

Na ścianach piwnicy zabytkowego budynku „Domu Turka” będzie można zobaczyć między innymi kilkadziesiąt odkrytych napisów i obrazków zrobionych przez ofiary tej największej komunistycznej zbrodni. Dzięki nim dowiemy się więcej o osobach tam przetrzymywanych.


Ukazała się pierwsza powieść historyczna o Obławie Augustowskiej

17.03.2024, 10:43

Pierwsza powieść historyczna o Obławie Augustowskiej. Debiut literacki Adama Białousa, to opowieść o bohaterstwie, miłości, zdradzie, ale przede wszystkim – o cenie jaką przyszło zapłacić za wierność Bogu i Ojczyźnie.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok