Radio Białystok | Wiadomości | Rada Miejska Łomży udzieliła absolutorium prezydentowi Mariuszowi Chrzanowskiemu
Większością szesnastu głosów przeciwko siedmiu Rada Miejska Łomży udzieliła absolutorium prezydentowi Mariuszowi Chrzanowskiemu za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Dokładnie takie same wyniki miały wcześniejsze głosowania w sprawie udzielenia votum zaufania prezydentowi Łomży i zatwierdzenia sprawozdania finansowego za ubiegły rok.
Wszystkie głosowania Rady Miejskiej Łomży poprzedził raport o stanie miasta i debata na temat tegoż raportu.
Pierwszą część tej debaty prowadzili radni, którzy zaczęli od podziękowań prezydentowi za konkretne inwestycje, i za rozwój miasta. Tak rozpoczęli radni z klubu prezydenckiego.
Przyczynek do dyskusji pojawił się wraz z głosami radnych opozycji, którzy chcieli poznać perspektywy jakie miasto stwarza młodym ludziom, dowiedzieć się, dlaczego nie może powstać przy prezydencie społeczna rada edukacji, czy zwrócić uwagę na fakt, że nowe stawki opłat za korzystanie z portu na Narwi są nieadekwatne do jego oferty i niemal zrównują ten akwen cenowo z tymi na Mazurach.
Próby dyskusji jednak szybko ucięto, zarzucając autorom pytań prywatę, partykularyzm i rozgrywki polityczne.
Drugą częścią tej debaty były głosy mieszkańców, z których tylko troje spełniło wymóg poparcia ich publicznego wystąpienia przez pięćdziesięciu mieszkańców. Okazało się, że warunek ten spełnili tylko: przewodniczący Łomżyńskiej Rady Seniorów oraz wiceprzewodnicząca i sekretarz tego gremium.
Ten ostatni jednak na sesji się nie pojawił.
O historii i tradycji, ale także o teraźniejszości i przyszłości mówiono podczas uroczystej sesji rady miejskiej Łomży z okazji 606. rocznicy nadania praw lokacyjnych miastu.
Duże kłopoty mają kierowcy, którzy chcą dojechać z Łomży do Białegostoku przez Rutki i Mężenin. Drogowcy rozpoczęli kolejny etap prac i zamknęli bardzo długi odcinek drogi.
Aż trzykrotnie wzrośnie od nowego roku wysokość tzw. samorządowego becikowego w Łomży. Samorządowe świadczenie w wysokości 500 zł. z tytułu urodzenia dziecka rada miejska Łomży uchwaliła osiem lat temu i od tamtego czasu jego wysokość pozostawała bez zmian.