Radio Białystok | Wiadomości | Radni Miasta Białystok przyjęli stanowisko ws. poparcia programu wzmocnienia wschodnich granic
Narodowy Program Odstraszania i Obrony "Tarcza Wschód" jest szczególnie ważny dla nas - mieszkańców wschodniej Polski. To zdanie, od którego rozpoczyna się przyjęte przez Radę Miasta Białystok stanowisko ws. poparcia ogłoszonego przez premiera programu wzmocnienia wschodnich granic. Stanowisko nie zostało przyjęte jednogłośnie.
W trakcie wielogodzinnej - rozpisanej na 27 punktów - środowej (23.05) sesji Rady Miasta, to projekt uchwały ws. stanowiska popierającego Program "Tarcza Wschód", był jedynym punktem, który wywołał żywszą dyskusję radnych.
Przedstawiająca wnioskowany projekt uchwały Agnieszka Zabrocka z klubu Koalicji Obywatelskiej mówiła, że chodzi o wyrażenie poparcia dla istotnego projektu.
Celem uchwały jest poparcie i trzymanie kciuków za projekt, który ma poprawić nasze bezpieczeństwo, zwłaszcza w kontekście tego, co dzieje się na granicy - mówiła Agnieszka Zabrocka.
W przyjętym stanowisku czytamy między innymi, że "realizowana przy współudziale Unii Europejskiej i NATO strategia, której celem jest bezpieczeństwo Polek i Polaków jest najlepszą odpowiedzą na sytuację geopolityczną w jakiej zalazł się nasz kraj. Rozpoczęcie, zapowiedzianego projektu budowy bezpiecznej wschodniej granicy, w tym systemu fortyfikacji, może wreszcie rozwiązać tą trudną sytuację, bo granica stanie się nie do przejścia."
Tymczasem zdaniem radnych z klubu Prawa i Sprawiedliwości, proponowane stanowisko nie przedstawiało pełnego obrazu rzeczywistości na wschodniej granicy, "bo nie ma w nim słowa o inspirowanej przez Białoruś presji migracyjnej i wojnie hybrydowej." Chcieli też, by stanowisko popierało "kontynuacje działań" dla poprawy bezpieczeństwa - dlatego zaproponowali przegłosowanie własnego, obszerniejszego stanowiska w tej sprawie.
Ostatecznie radni zdecydowali, że przyjęte będzie stanowisko Koalicji Obywatelskiej, które odnosi się do poparcia dla proponowanych działań rządu we współpracy z Unią Europejską i NATO. 12 radnych PiS nie więzło udziału w glosowaniu.