Radio Białystok | Wiadomości | Wielka Brytania, Irlandia i Szwecja - do tych państw najchętniej emigrowali Polacy po wstąpieniu Polski do UE
Nawet co dziesiąty Polak jest emigrantem. Największa fala wyjazdów rozpoczęła się 20 lat temu, wraz z akcesją Polski do Unii Europejskiej.
Do 2004 r. Polaków na emigracji było około 1 mln, w ciągu trzech kolejnych lat ich liczba wzrosła ponad dwukrotnie. W kolejnych rosła wolniej, ale w drugiej dekadzie XXI wieku wynosiła już 2,5 mln osób.
Najchętniej wybieranymi nowymi kierunkami wyjazdów po powiększeniu Unii była Wielka Brytania, Irlandia i Szwecja - kraje, które od razu otworzyły swoje rynki pracy dla emigrantów.
Inne tzw. starej Europy wprowadziły dwuletni najczęściej okres przejściowy, na wyjazd tam decydowano się rzadziej, chociaż Niemcy - prawdopodobnie ze względu na sąsiedztwo - nadal pozostały drugim najchętniej wybieranym państwem do podjęcia pracy.
W Wielkiej Brytanii liczba Polaków w ciągu dwóch lat po akcesji wzrosła czterokrotnie, by ostatecznie osiągnąć liczbę 200 tys. osób, kiedy stali się oni najliczniejszą grupą obcokrajowców na wyspach.
Charakterystyczne dla emigracji po 2004 r. było to, ze na Zachód zaczęli wyjeżdżać ludzie młodsi i lepiej wykształceni, nie tylko do wykonywania prostych prac fizycznych, a dla niektórych powodem były także studia.
Po brexicie i pandemii covid Polacy zaczęli wyjeżdżać z Wielkiej Brytanii, ale w tym samym czasie zwiększyła się ich liczba m.in. w Norwegii i w Holandii.
W emigracji z województwa podlaskiego 2004 rok nie był aż tak bardzo decydujący, ponieważ już wcześniej – z racji silnych sieci migracyjnych - najwięcej osób wyjeżdżało do Stanów Zjednoczonych Ameryki, Belgii i Holandii oraz Niemiec i Włoch i ten trend się utrzymał także po akcesji.