Radio Białystok | Wiadomości | Przeciwnicy podziału gminy Supraśl protestowali - zwolennicy zorganizowali konferencję prasową
Przeciwnicy podziału gminy Supraśl protestowali w poniedziałek (29.04) utrudniając przejazd na rondzie w Zaściankach. Chcą referendum ws. podziału gminy. Zwolennicy nowej gminy Grabówka uważają, że przy organizacji referendum były nieprawidłowości i chcą, by sprawdził to wojewoda.
Referendum ma się odbyć 2 czerwca. Radni gminy Supraśl 18 kwietnia przyjęli uchwałę o przeprowadzeniu tego referendum. Analizuje ją wojewoda. Pod wnioskiem o referendum zebrano ponad 2 tys. podpisów.
Protest przeciwników, konferencja zwolenników
"Nie dla podziału gminy Supraśl", "Protest przeciwko próbie blokowania referendum, "Żądamy od rządu merytorycznego uzasadnienia podziału", "Dlaczego wojewoda podlaski próbuje blokować referendum", "Nie mogą przejąć władzy demokratycznie próbują siłą" - m.in. takie hasła mieli na transparentach przeciwnicy powstania nowej gminy Grabówka podczas swojego - jak to nazwali - protestu ostrzegawczego. Domagali się też, aby Rada Ministrów uzasadniła podział gminy Supraśl. Przez dwie godziny ok. 50 osób(dane policji) chodziło po przejściach dla pieszych z jednej strony ronda w Zaściankach. Policja kierowała ruchem, były objazdy, choć przepuszczano autobusy miejskie, niektóre auta.
Dwa kilometry dalej, w rejonie ronda w Grabówce zwolennicy nowej gminy, na konferencji prasowej zarzucali przeciwnikom podziału, że przy organizacji referendum doszło do problemów proceduralnych i chcą, by wypowiedzieli się w tej sprawie prawnicy Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Pełnomocnik inicjatora referendum ws. podziału gminy Supraśl Mirosław Zielenkiewicz powiedział dziennikarzom, że gdyby wojewoda uchylił uchwałę ws. referendum byłoby to niekorzystne dla przeciwników podziału gminy.
Przecież to jest jedyna możliwość, aby sprawdzić jaka jest wola większości mieszkańców naszej gminy - zauważył Zielenkiewicz.
Dodał, że przeciwnicy podziału gminy Supraśl chcą, aby rząd na piśmie uzasadnił ten podział i aby wojewoda "nie blokował" przeprowadzenia referendum.
Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski jest przeciwnikiem podziału gminy
Obecny na proteście w Zaściankach burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski, który jest przeciwnikiem podziału gminy, powiedział dziennikarzom, że celem protestu było również zamanifestowanie chęci przeprowadzenia referendum. Ocenił, że w poważnej sprawie, jaką jest podział gminy, potrzebna jest decyzja mieszkańców, a nie polityków.
Chciałbym, żeby pan wojewoda postąpił nie jak polityk Platformy Obywatelskiej, a jak obywatel, jak demokrata, który odsyła sprawy do rozstrzygnięcia przez lokalną społeczność - podkreślił burmistrz Dobrowolski.
Dodał, że jeśli wojewoda dopatrzy się nieprawidłowości, procedura referendalna będzie uchylona, będzie to oznaczało, że w wymaganym terminie - do 12 czerwca - gmina Supraśl nie udzieli ministerstwu spraw wewnętrznych i administracji odpowiedzi na wniosek inicjujący podział gminy (MSWiA chce opinii Rady Miasta poprzedzonej konsultacjami, a prawnicy wojewody ocenili, że referendum jest bezprzedmiotowe i niepotrzebne-PAP). Zwolennicy referendum chcą, aby odpowiedź była udzielona jako wynik referendum.
Zwolennicy nowej gminy Grabówka ocenili na swojej konferencji prasowej niedaleko ronda w Grabówce, że planowane referendum ze względu na "problemy i błędy formalne" nie powinno zostać przeprowadzone. Według Radosława Sakowskiego, głównym błędem było to, że osoby, które były inicjatorami przeprowadzenia referendum były także w komisji sprawdzającej podpisy poparcia pod wnioskiem o referendum. "W mojej ocenie nie można być w tym przypadku sędzią we własnej sprawie" - dodał Sakowski.
Rzeczniczka wojewody podlaskiego Inga Januszko-Manaches poinformowała PAP, że urząd ocenił już po analizie prawnej, że uchwała Rady Miejskiej Supraśla ws. powołania komisji do sprawdzenia, czy wniosek mieszkańców o przeprowadzenie referendum odpowiada przepisom ustawowym, jest niezgodna z prawem. Uchwała ta będzie uznana za nieważną. Będzie także analizowana uchwała ws. przeprowadzenia referendum.
Historia sporu
Na początku kwietnia MSWiA wznowiło proces tworzenia gminy Grabówka, która miałaby powstać z początkiem 2025 r. Gmina Grabówka pierwotnie miała powstać z początkiem 2016 r., ale ówczesny rząd premier Beaty Szydło uchylił decyzję poprzedników. Rozporządzenie tego rządu, wydane na kilka dni przed końcem 2015 r., zaskarżyła wówczas do TK grupa posłów PO. W 2017 r. TK wskazał, że w procedurze przygotowania tego rozporządzenia nie przeprowadzono konsultacji i uznał je za niezgodne z konstytucją i z ustawą o samorządzie gminnym. Gmina Grabówka wtedy nie powstała, obecny rząd zapowiada, że powstanie od stycznia 2025 r.