Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie gminy (niezbyt) dobre do życia - ranking
Miasto Łomża, gmina Łomża, Hajnówka, Dąbrowa Białostocka i Grodzisk to podlaskie samorządy, które zostały najniżej ocenione w rankingu "Gmina dobra dożycia".
Autorzy wzięli pod uwagę 63 wskaźniki z 10 obszarów zaspokajających potrzeby mieszkańców. Ponadto wszystkie samorządy podzielili na pięć kategorii: miasta na prawach powiatu, strefy podmiejskie, gminy z siedzibą powiatu, te z miastem liczącym ponad 5 tys. mieszkańców oraz takie z niewielką miejscowością gminną.
Wcześniej poznaliśmy czołówkę rankingu. W naszym województwie bezwzględnym zwycięzcą okazał się Supraśl, a w swoich kategoriach najlepsze były także miasta Białystok i Wysokie Mazowieckie oraz gminy Łapy i Mielnik. Teraz ogłoszono także te, którym udało się zgromadzić najmniej punktów. Wśród gmin wiejskich są to: Grodzisk, Sejny i Nowy Dwór. Spośród tych nieco większych Dąbrowa Białostocka, a z miast - siedzib powiatów najniżej sklasyfikowano Hajnówkę.
Wśród stref podmiejskich w naszym województwie najmniej punktów zdobyła gmina wiejska Łomża. Natomiast miasto z nią sąsiadujące nie tylko zajmuje ostatnie miejsce w województwie w swojej kategorii, ale także czwartą od końca pozycję spośród 66 w rankingu ogólnopolskim. W otoczeniu samych miast śląskich. Według tego zestawienia Łomża jest miejscem nieco lepszym do życia niż Sosnowiec, ale gorszym niż Ruda Śląska czy Bytom.
Białystok wprowadził nieco zmienione zasady udziału w programie "Mieszkanie dla absolwenta", który ma zachęcać młodych ludzi do pozostania w mieście po skończeniu studiów. Wnioski można składać do połowy marca, a średnia ocen została obniżona do 4,5.
Część mieszkańców gminy Supraśl od kilku lat czeka na utworzenie gminy Grabówka. W tej sprawie jest już nawet rządowe rozporządzenie z 2015 roku. Zwolennicy wprowadzenia go w życie liczą na więcej inwestycji w swojej okolicy.
Supraśl zdobył najwyższą lokatę w województwie podlaskim w rankingu „Gmina Dobra do Życia”. Zestawienie takie po raz trzeci przygotował Serwis Samorządowy PAP we współpracy z prof. Przemysławem Śleszyńskim z Polskiej Akademii Nauk.