Radio Białystok | Wiadomości | Wzrasta zainteresowanie pielęgniarstwem w Podlaskiem

Wzrasta zainteresowanie pielęgniarstwem w Podlaskiem

autor: Ryszard Minko

18.10.2023, 14:15, akt. 15:53

W publicznej ochronie zdrowia nadal brakuje pielęgniarek i położnych, choć już widać pierwsze przełamanie negatywnych trendów. Okazuje się, że w naszym regionie w ostatnim czasie znacznie wzrosło zainteresowanie tym zawodem.

fot. Ryszard Minko
fot. Ryszard Minko


0:00
0:00
Wzrasta zainteresowanie pielęgniarstwem - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Blisko 150 absolwentek pierwszego stopnia pielęgniarstwa i położnictwa Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przeszło w środę (18.10) tak zwane czepkowanie. Młode pielęgniarki i kilku pielęgniarzy otrzymało atrybut zawodowy - biały czepek z czarnym lub czerwonym paskiem.

Uroczystość rozpoczęła się od ślubowania, w którym świeżo upieczone pielęgniarki i położone zobowiązały się do podnoszenia swoich kwalifikacji, dbania o dobro pacjenta i działania w "służbie idei humanizmu". Pytane przez nas absolwentki mówiły, że był to ich świadomy wybór mimo trudów związanych z zawodem. Wymieniały tu 12-godzinne dyżury, także nocne, nie do końca satysfakcjonujące zarobki i cały czas stosunkowo niski prestiż ich zawodu.

- To się sukcesywnie zmienia, choć nadal wymaga tłumaczenia lekarzom, że wszyscy w szpitalach tworzymy zespół i absolutnie każdy szczebel personelu ma znaczenie - mówi prodziekan do spraw kształcenia Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Elżbieta Krajewska-Kułak. Dodaje, że w ostatnich lata zauważalny jest pozytywny trend, w którym na wydział pielęgniarstwa trafiają osoby w pełni zdecydowane do podjęcia tego zawodu, a nie takie, "którym nie udało się dostać na inny kierunek medyczny".

Jak mówi przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Białymstoku Beata Olejnik, na terenie działania izby można zauważyć, że przybywa młodych pielęgniarek i położnych, które znajdują zatrudnienie w okolicznych placówkach medycznych. - Co ważne, znacznie zmniejszyła się liczba absolwentek, które po ukończeniu studiów pielęgniarskich nie podejmowały pracy w zawodzie. Dziś spośród około 200 absolwentek, zaledwie kilkanaście osób nie odebrało prawa do wykonywania zawodu - mówi Beata Olejnik.

Sytuacja w Podlaskiem znacznie odbiega od tej w reszcie kraju - zauważa wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Andrzej Tytuła. Jak mówi, mimo znacznego wzrostu zainteresowania zawodem dostrzegalny jest "mały paradoks", bo choć szpitalom brakuje personelu, to coraz liczniejsi absolwenci pielęgniarstwa mają trudności w znalezieniu pracy. Jako powód wskazuje problemy finansowe placówek. Po prostu wiele publicznych szpitali nie stać na zatrudnianie kolejnych osób - kwituje.

Obecnie w Polsce przypada około pięciu pielęgniarek na 1000 mieszkańców. To prawie dwa razy mniej niż średnio w Unii Europejskiej. Średni wiek polskiej pielęgniarki to 55 lat. Jak wynika z danych Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Białymstoku i pięciu okolicznych powiatach zarejestrowanych jest nieco ponad 8 200 pielęgniarek i położnych, które mają prawo do wykonywania zawodu.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku urodziły się czworaczki [zdjęcia]

18.10.2023, 12:13

W białostockim szpitalu klinicznym przyszły na świat czworaczki. Urodziły się we wtorek (17.10) w 32 tygodniu ciąży. To trzech chłopców i dziewczynka.


Pielęgniarki z Suwałk wciąż walczą o wyższe wynagrodzenia

4.10.2023, 14:11

Pielęgniarki z suwalskiego szpitala wojewódzkiego wciąż walczą o wyższe zarobki. W środę (4.10) w sądzie pracy odbyła się rozprawa apelacyjna.


Studenci UMB będą mogli ćwiczyć na fantomach zakładanie sond do żywienia dojelitowego

31.08.2023, 15:03

Do tej pory uczyli się tego tylko teoretycznie. Od nowego roku akademickiego studenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku będą mogli zakładać sondy do żywienia dojelitowego. Będzie to możliwe dzięki nowym fantomom, które trafią do uczelnianego Centrum Symulacji Medycznych.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok