Radio Białystok | Wiadomości | Tysiące wiernych przybyły na Świętą Górą Grabarkę - rozpoczynają się uroczystości Przemienienia Pańskiego
Na Świętą Górę Grabarkę przybywają pielgrzymi z całego kraju. W piątek (18.08) rozpoczynają się tam dwudniowe uroczystości święta Przemienienia Pańskiego.
Święta Góra Grabarka to najbardziej znane w Polsce prawosławne sanktuarium. Każdego roku na święto Przemienienia, zwane w ludowej tradycji "Spasem", przybywają tysiące wiernych z kraju i zagranicy.
Jesteśmy z rodziną tu co roku, przejechaliśmy 1800 km, my z województwa opolskiego, kolega jest z Gorzowa. Cieszymy się, że dotarliśmy, przyjechaliśmy z zachodniej Polski, z lubuskiego, specjalnie na Grabarkę. Tyle krzyży, święte miejsce, jesteśmy wzruszeni. Modlimy się i zastanawiamy nad sobą. Jesteśmy z Krakowa, z należnym szacunkiem odwiedzamy święte miejsce. Bywamy tu co roku, jesteśmy wierzący, więc przyjeżdżamy - mówią wierni.
Wielu wiernych szło w pieszych pielgrzymkach, niosąc ze sobą drewniane krzyże, na których wypisywano imiona najbliższych.
Szliśmy, to już jest taka tradycja, wypisuje się na krzyżu "zbaw i ochraniaj| z modlitwą o zdrowie, z tyłu wypisuje się imiona rodziny. Ludzie idą tu z krzyżami, ze swoimi biedami, jest tu coś, co leczy, co przyciąga ludzi. Przyszłam piechotą, to była pielgrzymka mojego życia, rozmawiałam z Bogiem, modliłam się, prosiłam Go i dziękowałam za wszystko, co mam. Przyniosłam krzyżyk, bo jest w intencji zdrowia całej rodziny, chciałam się pomodlić, żeby wszyscy byli zdrowi. Każdy ma jakąś intencję i przychodzi ze swoją modlitwą, w intencji tego zostawia się też krzyże, taki symbol tej intencji - mówią pielgrzymi.
Zgodnie z przekazami, podczas panującej na początku XVIII wieku epidemii, w tym miejscu znalazła schronienie grupa mieszkańców pobliskich Siemiatycz. W podzięce za ocalenie mieli oni postawić na górze drewniany krzyż. Obecnie cerkiew Przemienienia Pańskiego otaczają tysiące wotywnych krzyży, ustawianych przez wiernych w różnych intencjach.
Harmonogram nabożeństw:
Piątek 18.08.2023
17.30 - Powitanie Hierarchów
18.00 - Nabożeństwo ku czci Przemienienia Pańskiego
23.00 - Nabożeństwo za zmarłych – Panichida – na cmentarzu
Sobota, 19.08.2023
01.00 - I Liturgia Święta
04.00 - II Liturgia Święta
06.30 - III Liturgia Święta
09.30 - Liturgia Święta i uroczysta procesja z poświęceniem owoców