Radio Białystok | Wiadomości | Prawosławni z Białegostoku wyruszyli na pielgrzymkę do Supraśla
To jedna z najliczniejszych prawosławnych pielgrzymek. Z cerkwi Hagia Sophia wyruszyli dziś pątnicy na rozpoczynające się uroczystości ku czci Supraskiej ikony Matki Bożej w Supraślu. Pielgrzymi mają do pokonania około 15 kilometrów.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Jak podkreślają, idą by pokłonić się przed cudowna ikoną Matki Bożej, prosić o pomoc i wstawiennictwo.
Supraśl to jest dla mnie wyjątkowe i cudowne miejsce. Idę po raz pierwszy w życiu, oderwać się od spraw codziennych, od pracy, wyciszyć się i pomodlić. To czas, aby zastanowić się nad sobą, nad swoja relacją z Bogiem, pomodlić się i prosić o pomoc. Każdy ma swoja intencję, ja idę pomodlić się za swoje dzieci, za zdrowie całej rodziny, żeby na świecie był spokój i pokój, idę z modlitwą z wielkiego serca, bo Supraśl jest dla mnie ważna świątynią - mówią uczestnicy pielgrzymki.
Święto ku czci ikony Matki Boskiej Supraskiej jest jednym z najważniejszych w monasterze. Pierwsza czczona tam ikona pochodziła z 1503 roku i była kopią XI-wiecznej ikony Matki Boskiej Smoleńskiej, typu Hodegetrii, co znaczy "Przewodniczka". W XV wieku podarował ją ówczesny zwierzchnik monasteru biskup Józef Sołtan. Była bogato pozłacana i zdobiona drogimi kamieniami. Przez stulecia obraz ten wsławił się licznymi cudami, ikonę czcili zarówno prawosławni, jak i katolicy. Cudowną ikonę wywieziono w 1915 r. i obecnie jej los nie jest znany. W cerkwi św. Jana Teologa znajduje się kopia, wykonana w XIX wieku. Przed nią wierni modlą się i proszą o łaskę.
Wieczorne uroczystości w supraskim klasztorze rozpoczną się o godzinie 18:00
Z Białegostoku wyruszyła w czwartek (15.06) przed południem piesza pielgrzymka do prawosławnego sanktuarium w Jabłecznej (Lubelskie). Jej uczestnicy zdążają na uroczystości ku czci patrona tego klasztoru, św. Onufrego. Na miejsce dotrą 23 czerwca, w przededniu obchodów.
Wspólna modlitwa, integracja i zabawa. Na św. Górze Grabarce trwa trzydniowa 44. Ogólnopolska Paschalna Pielgrzymka Młodzieży Prawosławnej. Młodzi ludzie uczestniczą w nabożeństwach, ale także dyskusjach na tematy teologiczne i spotkaniach integracyjnych.