Radio Białystok | Wiadomości | Mural "Wyślij pocztówkę dla babci" powrócił na ścianę wieżowca przy ul. Skłodowskiej-Curie w Białymstoku [zdjęcia]
Babcia Eugenia ponownie patrzy swoim ciepłym okiem na Białystok. Na wieżowcu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego przy ul. Skłodowskiej-Curie ponownie odsłonięto mural „Wyślij pocztówkę dla babci”.
To jedno z najbardziej charakterystycznych malowideł w regionie, które na czas remontu na ponad rok zniknęło z elewacji budynku.
Bardzo się cieszymy, że babcia wróciła. Przekaz jest ten sam. Tu chodziło o relacje międzyludzkie, o pamiętaniu o babci i o byciu blisko, bo dobrze wiemy, że fajnie mieć kogoś, na kim można polegać, jak nam się noga powinie, porozmawiać, czy coś pożyczyć. Bardzo się cieszymy, że babcia będzie swoimi dobrymi oczami patrzyła z góry na Białystok - mówi Cezary Chwicewski, jeden z organizatorów Up To Date Festival i inicjator akcji "Wyślij pocztówkę dla Babci".
To wielkie dzieło z wielkim przesłaniem - mówi marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.
Tutaj mamy coś większego niż mural. Mamy pewną ideę, przedstawienie, jakie jest nasze województwo, pokazanie nie tylko osoby, która była komuś bliska, ale także pokazanie ducha i charakteru naszego regionu - podkreśla marszałek.
Z powrotu muralu cieszy się też dziennikarz Polskiego Radia Białystok, a prywatnie wnuk babci Eugenii Andrzej Bajguz.
Z całą naszą rodziną bardzo cieszymy się, że znowu możemy uśmiechnąć się do uśmiechniętej babci, prababci, mamy. A swoją drogą myślę, że teraz ulica Skłodowskiej-Curie będzie najporządniejszą ulicą w Białymstoku, bo nikt nie zdecyduje się, jak sądzę, popełnić jakiejkolwiek niegodziwości, bo przecież babcia patrzy - żartuje Andrzej Bajguz.
Wielkoformatowy mural powstał w 2019 roku jako jedna z inicjatyw festiwalu Up To Date. Malowidło usunięto ponad rok temu z powodu kompleksowego remontu budynku, a jego odtworzenie stanęło pod znakiem zapytania z powodów prawnych związanych z rygorystycznym planem zagospodarowania przestrzennego. Okazało się jednak, że możliwe było jego legalne odtworzenie na podstawie innych przepisów.