Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku dzieci mogą wziąć udział w pilotażowym programie wykrywania cukrzycy typu I
Były już cztery oficjalne przystanki w ramach programu wczesnego wykrywania cukrzycy typu 1 u dzieci. W Białymstoku, Augustowie, Kolnie i Hajnówce z badań skorzystało w sumie kilkaset młodych mieszkańców regionu w wieku od roku do dziewięciu lat. Cały czas jednak można zgłaszać się na nie do Ośrodka Wsparcia Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Były już cztery oficjalne przystanki w ramach programu wczesnego wykrywania cukrzycy typu 1 u dzieci.
W Białymstoku, Augustowie, Kolnie i Hajnówce z badań skorzystało w sumie kilkaset młodych mieszkańców regionu w wieku od roku do dziewięciu lat. Cały czas jednak można zgłaszać się na nie do Ośrodka Wsparcia Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Badanie polega na jednorazowym pobraniu krwi żylnej. Jego celem jest wykrycie u dziecka jego predyspozycji, do tego, że może zachorować.
Celem badania jest wykrycie, jeszcze we wczesnej fazie - bezobjawowej - predyspozycji immunologicznych do tego, że u danego dziecka organizm będzie wytwarzał przeciwciała przeciwko trzustce, co może prowadzić do rozwoju cukrzycy typu I.
Dzięki objęciu dzieci programem pilotażowym, specjaliści będą mogli zapewnić im opiekę w poradniach: endokrynologicznej i diabetologicznej, zaproponować dietę oraz regularne uprawianie wysiłku fizycznego, a także stabilizację masy ciała. W uzasadnionych sytuacjach dziecko może być skierowane także na immunoterapię.
Doktor Klaudyna Noiszewska z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku podkreśla, że warto sprawdzić czy nasze dziecko może zachorować, bo cukrzyca typu I może dotyczyć każdego. Dodaje, że rocznie w naszym regionie kilkadziesiąt osób trafia do szpitala z późno rozpoznaną z cukrzycą typu I i w bardzo ciężkim stanie.
Pilotażowy program wykrywania u dzieci cukrzycy typu I obejmuje mieszkańców województwa podlaskiego w wieku od roku do dziewięciu lat. A takich osób jest około 50 tysięcy.
Docelowo program ma obejmować dzieci i młodzież do 18. roku życia.
Jak wziąć udział w badaniu?
Potrzebna jest pisemna zgoda rodzica / opiekuna prawnego: prosimy o uzupełnienie 2 dokumentów:
1. Formularza świadomej zgody pacjenta,
2. Informacji o przetwarzaniu danych osobowych uczestnika badania przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
Formularze można pobrać na stronie internetowej Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego imienia Ludwika Zamenhofa w Białymstoku w zakładce: Klinika Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii z Pododdziałem Kardiologii (na dole strony). Dokumenty te są również dostępne na miejscu w Ośrodku Wsparcia Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Aktualnie badanie dedykowane jest dla dzieci w wieku od 1-9 lat.
Dziecko nie musi być na czczo.
Wystarczy 1 próbka krwi.
Należy zgłosić się z dzieckiem do Ośrodka Wsparcia Badań Klinicznych Uniwersytet Medyczny w Białymstoku ul. Jerzego Waszyngtona 17, 15-274 Białystok (mapa poniżej)
Pobrania odbywają się w piątki w godz. 11:00 - 13:00.
Terminy najbliższych pobrań w Białymstoku:
21.07.2023 godz. 11:00 - 13:00
04.08.2023 godz. 11:00 - 13:00
25.08.2023 godz. 11:00 - 13:00