Radio Białystok | Wiadomości | Zespół Folklorystyczny Narwianie zaprezentował w OiFP dwa spektakle muzyczne
Była sentymentalna podróż po podlaskiej wsi i opowieść o wartości pracy i miłości. Zespół Folklorystyczny Narwianie zaprezentował w Operze i Filharmonii Podlaskiej dwa spektakle muzyczne: "Królewna pól" oraz "Len".
Spektakl "Królewna pól" to sentymentalna podróż po podlaskiej wsi. Przepełniona muzyką i tańcem historia społeczności wiejskiej. Opowieść o zmiennych kolejach losów bohaterów i młodości przeżywanej na dobrzyniewskiej wsi w latach 50. Widz mógł zanurzyć się w świecie obrzędowości ludowej utkanej z tradycji chrześcijańskiej i słowiańskiego mistycyzmu. Projekt "Królewna pól - historia obrzędem pisana", której zwieńczeniem był spektakl muzyczny o tym samym tytule, został wyróżniony w konkursie Dama PIK w kategorii Inicjatywa Roku.
Z kolei "Len" to opowieść o wartości pracy i miłości, które zostały tutaj wpisane w piękne podlaskie tradycje ludowe. Pani Franciszka wprowadziła widzów w świat swojej młodości. Można było przenieść się razem z nią w lata 50. XX wieku, kiedy na podlaskiej wsi żywe jeszcze były tradycje związane z uprawą i obróbką lnu. Dzięki wspomnieniom bohaterki można było poznać lokalne pieśni i tańce ludowe, jak też zwyczaje związane z lnem. Franciszka odsłoniła również zawiłe losy swojej miłości, która niczym nić lnu tworzy piękne płótno jej życia.
Reżyserem i scenarzystą spektakli jest Adam Karasiewicz. Za opracowanie muzyczne odpowiada Piotr Gołowczyc, zaś za choreografię Leszek Gaiński. Za produkcję odpowiada Gminne Centrum Kultury w Dobrzyniewie Dużym.
Nawianie to zespół folklorystyczny działający przy Gminnym Centrum Kultury w Dobrzyniewie Dużym. Powstał w 1954 roku i jest jednym z najstarszych zespołów na Podlasiu. Narwianie mają w repertuarze polską i podlaską muzyką ludową oraz są prekursorami inscenizacji wiejskich obrzędów z regionu na terenie Podlasia. Prezentują tradycje muzyczne, taneczne i śpiewacze oraz folklor obrzędowy Podlasia od początku swojego istnienia, czego potwierdzeniem są liczne laury na konkursach i festiwalach zdobyte w kraju i za granicą.
W ostatnim okresie zespół otrzymał m.in. nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury i nagrodę Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na 38. Ogólnopolskich Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie.
Zespół jest też laureatem licznych konkursów:
- Laureat 48. Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Stoczku Łukowskim, 2021,
- Laureat VIII Festiwalu Wiejskich Teatrów ZWYKI w Teatrze Polskim w Warszawie, 2021,
- I miejsce w kategorii: Kapela lub zespół folklorystyczny w konkursie - "Jawor u źródeł kultury" 2022 - przeprowadzonym przez Polskie Radio Białystok.
Zespół na swoim koncie ma trzy wydawnictwa płytowe, nagrał kolejnych 12 utworów we współczesnych aranżacjach, ponadto produkcję filmową Etnomusicalu "Od Kupalnocki do wesela" oraz realizację dwóch muzycznych spektakli teatralnych: "Len" i "Królewna pól".