Radio Białystok | Wiadomości | UOKiK zobowiązał Mlekpol do zaprzestania nieuczciwych praktyk wobec dostawców mleka

UOKiK zobowiązał Mlekpol do zaprzestania nieuczciwych praktyk wobec dostawców mleka

26.06.2023, 10:36, akt. 10:42

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zobowiązał Spółdzielnię Mleczarską Mlekpol do zaprzestania nieuczciwych praktyk wobec dostawców mleka - poinformował UOKiK. Chodzi m.in. o zmianę cennika bez zgody dostawcy czy obniżanie ceny w okresie wypowiedzenia umowy.

Mlekpol w Grajewie, źródło: SM Mlekpol
Mlekpol w Grajewie, źródło: SM Mlekpol

Prezes UOKiK: Mlekpol nieuczciwie wykorzystywał swoją przewagę kontraktową

"Mlekpol nieuczciwie wykorzystywał swoją przewagę kontraktową, jednostronnie narzucając warunki współpracy" - wskazał prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w poniedziałkowej (26.06) informacji. Wyjaśnił, że umowa opracowana przez spółdzielnię zawierała niekorzystne dla kontrahentów postanowienia.

"Takie podejście nie pozwalało na budowę partnerskich relacji, negatywnie wpływało na stabilność warunków działania rolników oraz naruszało ich interesy ekonomiczne" - stwierdził. Dodał, że zobowiązał Mlekpol m.in. do zmiany istotnych zapisów w umowie.

UOKiK ustalił, że Mlekpol narzucał spółdzielcom podpisanie umowy zawierającej niekorzystne dla nich postanowienia. Wśród niedozwolonych praktyk znalazły się m.in.: "możliwość jednostronnej zmiany cennika skupu mleka, również z mocą wsteczną, obniżanie cen w okresie wypowiedzenia umowy, utrudniony dostęp dostawców do pełnej informacji o warunkach realizacji umowy". Dostawcy musieli ponadto dostarczać mleko w każdym przypadku, nawet gdy było to niemożliwe z powodu okoliczności od nich niezależnych - dodano.


Mlekpol to jeden z największych producentów mleka w Polsce

Jak przekazano, Urząd sprawdza warunki współpracy spółdzielni mleczarskich z dostawcami mleka w ramach kilku postępowań. Wskazano, że Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol to jeden z największych producentów mleka i wyrobów mleczarskich w Polsce. "Produkty takich marek, jak m.in. Łaciate, Milko, Mazurski Smak czy Rolmlecz, powstają w 13 zakładach przetwórczych" - podano. Mlekpol skupuje mleko od ponad 8,4 tys. dostawców, którzy są jednocześnie członkami spółdzielni. Współpraca odbywa się na podstawie umów kontraktacyjnych zawieranych w oparciu o przygotowany przez spółdzielnię wzór umowy, na którego treść pojedynczy dostawca zwykle nie ma wpływu - wyjaśniono.

Prezes UOKiK zobowiązał Spółdzielnię Mleczarską Mlekpol do zaprzestania nieuczciwych praktyk handlowych, m.in. poprzez: wprowadzenie nowego wzorca umowy na dostawę mleka oraz cennika, w których zawarte są wszelkie warunki dostaw, np. wymagane parametry jakości mleka, zasady realizacji dostaw, kary umowne (wcześniej rozproszone w różnych aktach wewnętrznych spółdzielni). Spółdzielnia ma też obowiązek uzyskania zgody dostawcy na zmianę cennika skupu mleka i wprowadzenie jasnych procedur w tym zakresie.

Zobowiązanie obejmuje też rezygnację Mlekpolu z możliwości obniżania ceny płaconej dostawcy za mleko wyłącznie z powodu wypowiedzenia umowy, a także zwolnienie producenta z obowiązku dostawy mleka w przypadku wystąpienia okoliczności od niego niezależnych - np. choroby zwierząt, awarii, wprowadzenia administracyjnych ograniczeń przemieszczania się. "Przed zmianami tylko Mlekpolowi przysługiwało prawo do nieodebrania mleka w razie wystąpienia siły wyższej" - wskazano.

UOKiK zobowiązał również Mlekpol do umożliwienia weryfikacji przez dostawców badań jakości mleka wykonywanych przez Mlekpol w niezależnym od niego laboratorium (ocena jakości ma wpływ na przyjęcie mleka i jego cenę).

Jak wskazano, spółdzielnia uniknęła kary pieniężnej, która wynieść mogła nawet 3 proc. jej rocznego obrotu, gdyż niezwłocznie po zapoznaniu się z zarzutami prezesa UOKiK zaproponowała zmiany umów i praktyk handlowych w kierunku oczekiwanym przez organ. "Dokonała również zwrotu na rzecz dostawców kwot, o które wcześniej spółdzielnia obniżyła ceny płacone dostawcom w okresie wypowiedzenia umowy" - poinformowano. Dodano, że "dzięki wydanej decyzji prezesa UOKiK, rolnicy wkrótce otrzymają od Mlekpolu również odsetki".

Zwrócono uwagę, że elementem zobowiązania jest też poinformowanie dostawców o możliwości zawarcia nowej umowy oraz o nowym cenniku, zmienionych zgodnie z wymaganiami prezesa UOKiK.


UOKiK prowadzi obecnie także postępowanie wobec Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole

Dodano, że prezes UOKiK prowadzi obecnie także postępowanie wobec Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole. "Zarzuty dotyczą nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej, w tym możliwości jednostronnej zmiany cennika oraz zobowiązywania dostawców do zwrotu części ceny za dostarczone mleko w przypadku zmiany podmiotu skupującego" - przekazano.

Jak poinformowano, warunki współpracy spółdzielni mleczarskich z dostawcami mleka weryfikowane są przez UOKiK również w toku zainicjowanych w ostatnim czasie postępowań wyjaśniających dotyczących praktyk Okręgowych Spółdzielni Mleczarskich w Głubczycach, Garwolinie i Jarocinie. 

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Agnieszka Maliszewska [wideo]

9.05.2023, 08:25

"Mlekovita, Mlekpol, Piątnica to są te firmy, które dzisiaj bez wątpienia są liderami nie tylko w naszym kraju, ale też świetnie sobie radzą w świecie" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Agnieszka Maliszewska.


Zmiana prezesa w Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie

25.11.2022, 13:24

Edmund Borawski nie będzie już prezesem Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie. Zajmował to stanowisko od 40 lat.


Nowa linia technologiczna w grajewskim Mlekpolu

20.09.2016, 15:33

Siedem ton serów na dobę może wytwarzać w swoim kolneńskim zakładzie grajewska spółdzielnia mleczarska Mlekpol.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok