Radio Białystok | Wiadomości | Rozpoczyna się kolejna odsłona "Podlaskich splotów" promujących tradycyjne tkactwo
Piknik z pokazami tradycyjnych technik tkackich, wystawy młodych twórców i tradycyjnych tkanin - sejpaków, a także warsztaty różnych technik tkackich złożą się na kolejną odsłonę przedsięwzięcia promującego tradycyjne tkactwo "Podlaskie sploty". Główne wydarzenia odbędą się w czerwcu.
Projekt realizuje Podlaski Instytut Kultury (PIK), który od lat chroni i promuje zanikające tkactwo tradycyjne. Pracownicy ośrodka podkreślają, że jest ono unikatowe. Organizowane są warsztaty dla dorosłych, konkursy, działania dla dzieci i młodzieży zachęcające do poznania tradycji tkackich, powstał też szlak, który prowadzi przez miejscowości, gdzie mieszczą się pracownie tkaczek.
Jak mówiła w środę (10.05) podczas konferencji prasowej inaugurującej projekt "Podlaskie Sploty" p.o. dyrektora Podlaskiego Instytutu Kultury Agnieszka Kurzyna-Zarzecka, tradycyjne tkactwo jest jednym z najstarszych rzemiosł. Dodała, że główne wydarzenia tegorocznych "Podlaskich Splotów" zaplanowano na 10-11 czerwca w Białymstoku.
Pierwszego dnia otwarta zostanie wystawa młodych twórców tkactwa w Podlaskim Instytucie Kultury. Koordynatorka festiwalu, Krystyna Kunicka z PIK, wyjaśniła, że do udziału w ekspozycji zostało zaproszonych ponad 30 młodych osób, które kultywują tradycję tkania w różny sposób.
Natomiast 11 czerwca na dziedzińcu Pałacu Branickich w Białymstoku odbędzie się piknik, w którym wezmą udział twórcy różnych technik tkackich z regionu i nie tylko. Kunicka opowiadała, że w mini pracowniach tkackich rozstawionych na dziedzińcu będzie można zapoznać się z tradycją tkania m.in. tkaniny dwuosnowowej, krajki, sejpaku, radziuszki czy perebory. Przyjadą też twórcy tkający góralskie rękawice furmańskie.
Podczas pikniku będzie można też spróbować własnych sił w tkaniu.
Zapraszamy mieszkańców do tego, żeby popatrzeć, ale też spróbować własnych sił w tych technikach tkackich. To jest też taki przyczynek do tego, żeby móc zainteresować tkaniną mieszkańców - powiedziała koordynatorka festiwalu Krystyna Kunicka.
W ramach projektu "Podlaskie Sploty" odbędą się też sześciodniowe warsztaty różnych technik tkackich, które rozpoczną się pod koniec czerwca. Będzie mogło wziąć w nich w sumie 30 osób. Zainteresowani mogą już zapisywać się na warsztaty; szczegóły są na stronie internetowej PIK.
Ważnym elementem projektu będą też wystawy tradycyjnej tkaniny - sejpaku. Jak wcześniej wyjaśniła Krystyna Kunicka, technika charakteryzuje dwubarwnym zwykle wzornictwem na bazie rombów, kwadratów czy ośmioramiennych gwiazdek. Przypomniała, że to mniej znana technika, kojarzona głównie z terenami Litwy, ale występowała też w Polsce, przede wszystkim w północnej jego części. Podczas tegorocznych "Podlaskich Splotów" organizatorzy spróbują udokumentować i opisać wzory tej techniki.
Projekt "Podlaskie Sploty" otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a także z budżetu województwa podlaskiego.