Radio Białystok | Wiadomości | Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do pracodawców, by zatrudniali też osoby z niepełnosprawnościami
autor: Michał Buraczewski
Jest potrzeba wzmocnienia systemów promujących pracodawców, którzy rekrutują osoby z niepełnosprawnościami - mówił w środę (1.03) w Białymstoku Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek.
Był on gościem konferencji dotyczącej zatrudniania osób z dysfunkcjami, a w szczególności autystów. Naukowcy obradowali na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku - tym samym, na którym doktorat obronił dr Maciej Oksztulski, który jest osobą niemówiącą w spektrum autyzmu.
Ta sytuacja stanowi przykład dla innych uczelni - mówi Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek.
Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku dał niezwykły przykład dla wszystkich uczelni nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Uważam, że przykłady takiej wrażliwości i dobrej woli ze strony społeczności akademickiej należy pokazywać i należy o nich rozmawiać - mówił Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek.
Marcin Wiącek dodał, że w Polsce pracuje dwadzieścia kilka procent osób z niepełnosprawnościami i jest potrzeba skuteczniejszego zachęcania pracodawców do zatrudniania takich osób.
Uważam, że to praca nie tylko dla mojego urzędu, ale dla wszystkich środowisk, rządu, samorządów, organizacji pozarządowych, aby rozmawiać o tym, jak zachęcić pracodawców do zatrudniania osób z niepełnosprawnościami. Niestety, sytuacja jest cały czas bardzo niepokojąca i ona nie odpowiada obowiązkowi ochrony godności człowieka - dodaje Marcin Wiącek.
Historia Macieja Oksztulskiego, który jako pierwszy w Polsce niemówiący autysta obronił doktorat, jest do wysłuchania na naszej stronie internetowej. O jego drodze do tytułu naukowego opowiada reportaż Aleksandry Sadokierskiej "Wynurzony z ciszy".