Radio Białystok | Wiadomości | Uczniowie w Podlaskiem coraz częściej wybierają naukę w technikach i szkołach branżowych

Uczniowie w Podlaskiem coraz częściej wybierają naukę w technikach i szkołach branżowych

autor: Ryszard Minko

12.12.2022, 14:47, akt. 16:15

Powoli zmienia się trend w wyborach szkół średnich przez absolwentów podstawówek. W ciągu ostatnich pięciu lat w regionie nieznacznie spadła liczba wybierających licea ogólnokształcące na rzecz techników i szkół branżowych.

fot. Piotr Awramiuk / Politechnika Białostocka
fot. Piotr Awramiuk / Politechnika Białostocka


0:00
0:00
Uczniowie w Podlaskiem coraz częściej wybierają naukę w technikach i szkołach branżowych - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Mimo zmian, edukacja zawodowa nadal wymaga większej promocji, bo wciąż połowa uczniów nawet nie myśli o takich szkołach. 

O tym jak przekonywać uczniów do zawodówek, dyskutowano na konferencji Kształcenie Zawodowe Przyszłości zorganizowanej przez Kuratorium Oświaty w Białymstoku, która towarzyszyła Targom Kwalifikacji Przyszłości dla młodzieży.

Gościem specjalnym był wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. Powiedział, że po kilku latach reformy szkolnictwa zawodowego - m.in. przemianowania szkół zawodowych w szkoły branżowe - zauważalny jest nieznaczny wzrost zainteresowania nauką zawodu. 

Dariusz Piontkowski zwrócił też uwagę, że może mieć na to wpływ wprowadzenie obowiązku współpracy szkół z przedsiębiorcami i większy nacisk na praktyczne kształcenie umiejętności w zakładach pracy, a nie tylko w szkolnych warsztatach. Dodał, że obecnie największym wyzwaniem jest utrzymanie wysokiej jakości wyposażenia szkól, tak by kształcenie w nich odpowiadało potrzebom pracodawców.

Wiceminister mówił też o nowej inicjatywie - stworzeniu Branżowych Centrów Umiejętności, które mają być ośrodkami kształcenia prowadzonymi przez zrzeszenia poszczególnych branż. Mają one być dostępne nie tylko dla wszystkich uczniów, ale też i dla wszystkich chętnych do podnoszenia swoich kwalifikacji. 

15 grudnia kończy się nabór wniosków na utworzenie pierwszych 20 takich ośrodków. Kolejnych 100 ma powstać do końca 2026 roku. 

Jak wynika z danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, połowa absolwentów podstawówek w regionie wybiera naukę w liceach ogólnokształcących, prawie 40 procent idzie do techników, a zaledwie 11 procent decyduje się na naukę w szkołach branżowych.

Najchętniej wybierane kierunki kształcenia w podlaskich technikach to - informatyk, specjalista żywienia i usług gastronomicznych oraz ekonomista. W szkołach branżowych to kucharz, mechanik i fryzjer.

| red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Uczniowie z Technikum InfoTech tworzą innowacyjną sieć internetu rzeczy

26.10.2022, 18:42

Dzięki temu w jednym miejscu będzie można znaleźć informacje na temat pogody, jakości powietrza czy natężenia ruchu. Uczniowie Technikum Programistycznego Infotech tworzą białostocką sieć internetu rzeczy. To pilotażowy projekt, do którego mogą przystąpić wszyscy mieszkańcy.


Tydzień nauk technicznych w białostockim Zespole Szkół Mechanicznych

28.03.2022, 13:46

Wystawa pojazdów zabytkowych i sportowych, giełda pracy i kilka specjalistycznych szkoleń z zakresu motoryzacji – w białostockim Zespole Szkół Mechanicznych rozpoczął się tydzień nauk technicznych.





ZNAJDŹ NAS




stock.adobe.com
REGION
24.11.2024, 06:59, akt. 07:02

Ponowne wybory w gminie Korycin
















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok