Radio Białystok | Wiadomości | Blisko 70 najbardziej zasłużonych krwiodawców z regionu otrzymało odznaczania
Bez ich zaangażowania i ofiarności - wielu chorych mogłoby nie żyć. Blisko 70 najbardziej zasłużonych krwiodawców z regionu otrzymało w czwartek (24.11) odznaczenia w Auli Magna Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Data ta jest nieprzypadkowa, bo w dniach 22-26 listopada obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża.
- Nie jestem ani lekarzem, ani naukowcem, a jedyną rzeczą, jaką mogę zrobić dla ludzi, a w dodatku uratuje ich zdrowie i życie, to oddać swoją krew. Przy okazji mamy robione badania, więc mamy wszystko pod kontrolą. Oddawanie krwi ma same plusy - mówi jeden z krwiodawców.
- Życie ludzkie jest najważniejsze. Co możesz podarować innemu człowiekowi, jak nie szansę na życie. Po zejściu z fotela, gdy już oddamy krew, jest lżej na duszy, czuje się też wielką satysfakcję, że dzięki mnie ktoś będzie żył, czyjeś dziecko, brat, siostra, mama, tato... Mam bardzo rzadką grupę krwi 0 Rh-. W ubiegłym roku była taka sytuacja, że potrzebna była krew dla dwulatka do zabiegu, gdy się dowiedziałam, to zostawiasz wszystko i pędzisz do krwiodawstwa - wspomina odznaczona krwiodawczyni.
Województwo podlaskie od kilku lat przoduje w kraju pod względem liczby honorowych dawców na tysiąc mieszkańców.
Mamy najlepszych krwiodawców w Polsce. Ilość oddawanej krwi na Podlasiu jest największa w przeliczeniu na jednego mieszkańca, bo mamy 60 oddań na tysiąc mieszkańców, gdy średnia dla kraju to tylko 33. Mamy świetnych ludzi, altruistycznych, dobrych, dlatego nasza praca sprawia nam wiele satysfakcji, spotykamy na swojej drodze tylko dobrych ludzi - mówi dyrektor RCKiK w Białymstoku prof. Piotr Radziwon.
W Białymstoku krew można oddawać od poniedziałku do piątku w RCiK przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie, a także na wielu akcjach, np. Wampiriadzie.
Jest dużo możliwości, by oddać krew. To już tradycja, że czy strażacy, czy wojskowi, czy policjanci nie tylko akcyjnie do tego podchodzą, ale też systematycznie. Mamy dużą grupę ludzi, która regularnie oddaje krew, wielokrotnie też obserwujemy na terenie naszego województwa przemieszczający się krwiobus - mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Tytuł "Honorowego Dawcy Krwi - Zasłużonego dla Zdrowia Narodu" przysługuje dawcom, którzy oddali minimum 20 litrów krwi.
W województwie podlaskim jest ponad 10 tysięcy aktywnych krwiodawców.