Radio Białystok | Wiadomości | O inicjatywie ustawodawczej "Tak dla In vitro" w Białymstoku
W Białymstoku promowano w środę (26.10) inicjatywę ustawodawczą "Tak dla In vitro". To obywatelski projekt, który ma umożliwiać refundację procedury pozaustrojowego zapłodnienia metodą In vitro.
Wkrótce w całym kraju, również w naszym regionie, rozpocznie się zbiórka podpisów.
Na zaproszenie prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego do stolicy Podlasia przyjechały przewodnicząca komitetu tej inicjatywy posłanka KO Agnieszka Pomaska i prezeska Fundacji MRM Małgorzata Rozenek-Majdan.
- Po pierwsze chcemy dać każdemu dostęp do In vitro. Nie każdego na to stać, dla wielu rodzin to są ogromne pieniądze i koszty nie do przezwyciężenia. Ale też chcemy tym projektem pokazać, i takie też jest hasło naszej kampanii, że In vitro to życie - móiła Agnieszka Pomaska.
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podkreślał, że "miasto jest tak naprawdę kolebką In vitro". Nawiązał do tego, że właśnie w Białymstoku 12 listopada 1987 r. urodziło się pierwsze w Polsce dziecko dzięki zapłodnieniu pozaustrojowemu. Doprowadził do tego zespół specjalistów z ówczesnej Akademii Medycznej pod kierunkiem prof. Mariana Szamatowicza.
Wspierająca inicjatywę Małgorzata Rozenek-Majdan podkreśliła, że istotne jest, by mówić o tym, jak ważne jest przywrócenie dofinansowania refundacji leczenia metodą In vitro na poziomie krajowym.
- Mamy bardzo wybitne ośrodki medyczne, mamy świetnych lekarzy, skuteczność tej metody w Polsce jest na wysokim poziomie, porównując to do innych krajów Europy i nie tylko. I jedyne, czego nam brakuje, to finansowania dla polskich rodzin - mówiła Małgorzata Rozenek-Majdan.
Pomysłodawcy tej inicjatywy chcą, żeby Ministerstwo Zdrowia rocznie przeznaczało na refundację procedury pozaustrojowego zapłodnienia metodą In vitro 500 milionów złotych.