Radio Białystok | Wiadomości | Szkoły mogą rekrutować się do programu budżetów partycypacyjnych
To szansa nie tylko na to, by zachęcać do aktywności, ale też, by pozyskać pieniądze na różne działania. Trwa nabór do projektu “Szkolny budżet partycypacyjny - czas na młodych”.
Celem jest realizacja pomysłów zgłoszonych przez młodzież w 16 szkołach podstawowych i ponadpodstawowych z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.
Jak mówi Agnieszka Maszkowska z Fundacji SocLab: "można pozyskać 3 000 złotych na różne projekty. Ważne jest to, że to młodzież je zgłasza, przeprowadza proces głosowania i sama decyduje o tym, co będzie realizowane".
Dzięki poprzednim edycjom w szkołach powstały m.in. strefy relaksu. Zakupiono też różnego rodzaju sprzęt, np. stoły do tenisa.
To, że uczniowie mają realny wpływ na funkcjonowanie szkoły, daje im poczucie przynależności i powoduje, że chętniej się angażują, uczą się też m.in. pracy w zespole, planowania, promocji swojego pomysłu, kreatywności - dodaje Agnieszka Maszkowska.
Udział w projekcie jest bezpłatny. Zainteresowane szkoły mogą zgłaszać się do Fundacji SocLab do 18 października.
To efekty ich kilkumiesięcznej pracy. W ośmiu podlaskich szkołach trwają podsumowania drugiej edycji projektu "Szkolne budżety partycypacyjne". Uczniowie sami zgłaszali pomysły, organizowali ich promocję i głosowanie.
Nauczyciele i inne osoby pracujące z młodzieżą, a także przedstawiciele różnych organizacji wzięli w środę (23.03) udział w seminarium w Białymstoku dotyczącym szkolnych budżetów partycypacyjnych.
Przygotowują projekty, głosowanie nad nimi, a później nadzorują ich realizację. Uczniowie ośmiu podlaskich szkół, m.in. z Augustowa i Kleszczeli biorą udział w drugiej edycji projektu "Szkolne budżety partycypacyjne".