Radio Białystok | Wiadomości | Mobilne planetarium odwiedza kolejne miejscowości w Podlaskiem
Odwiedzają tylko mniejsze miejscowości i wioski, by w atrakcyjny sposób pokazać tamtejszym uczniom fascynujący kosmos i zainteresować naukami ścisłymi.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Mobilne Planetarium Centrum Nauki Kopernik od poniedziałku (12.09) gości w województwie podlaskim. Na początek z pokazów planetarium korzystają uczniowie i mieszkańcy niewielkich Obrubnik.
Podróżujemy po Polsce, żeby pokazać kosmos dzieciom, którym nie jest łatwo dotrzeć do planetarium w dużym mieście. Chcemy pokazać, że nauka jest fascynująca i nie musi być tak „ciężka”, jak się ją czasem przedstawia w szkołach - mówi Martyna Toporek z Centrum Nauki Kopernik.
Nauka przez doświadczenie, to najlepszy sposób pracy z uczniem – przyznaje nauczyciel fizyki i chemii w Szkole Podstawowej w Obrubnikach Artur Grycz. Dodaje, że pokaz w planetarium i warsztaty z uczniami to wyjątkowo atrakcyjny sposób przekazywania trudniej wiedzy.
Pytani przez nas uczniowie szkoły doceniają pokaz w planetarium. Jak mówią, kosmos jest fascynujący, ale w szkole trudno jest się o nim uczyć w tak ciekawy sposób.
Mobilne planetarium to duży namiot ze sferycznym sufitem, na którym widzowie oglądają pokazy astronomiczne prowadzone przez edukatorów z Centrum Nauki Kopernik. Do jutra planetobus stacjonuje w Obrubnikach, a pod koniec września w pokazach wezmą udział uczniowie i mieszkańcy Fast.
Pokazy w Planetarium, eksperymenty z magnetyzmem, kolorami a także warsztaty z tworzenia obrotowych mapek nieba i zegara słonecznego - to tylko niektóre propozycje Kosmicznego Kampusu w Białymstoku.
To pierwsze takie miejsce w regionie, w którym w kameralnej sali ze sferycznym ekranem można podziwiać kosmos. Uniwersytet w Białymstoku udostępnia już swoje nowe planetarium.