Radio Białystok | Wiadomości | Wodociągi Białostockie dążą do niezależności energetycznej

Wodociągi Białostockie dążą do niezależności energetycznej

autor: Ryszard Minko

20.07.2022, 14:31, akt. 15:30

Przy stacji uzdatniania wody w Pietraszach zamontowano ponad 2,5 tysiąca paneli do produkcji prądu ze światła słonecznego.

fot. Ryszard Minko
fot. Ryszard Minko

Farmy fotowoltaiczne rozwiązaniem na drożejący prąd

"Wodociągi Białostockie dążą do niezależności energetycznej" – ogłosiła prezes spółki podczas konferencji, na której prezentowano jedną z farm fotowoltaicznych spółki. Pracująca instalacja zapewnia od 75 do 100 procent bieżącego zapotrzebowania na prąd, natomiast w skali roku powinna pokryć 1/3 zapotrzebowania dwóch stacji – w Pietraszach i w Wasilkowie.

Jak powiedziała prezes Wodociągów Białostockich Beata Wiśniewska - obecnie niewiele już brakuje, by spółka stała się całkowicie niezależna energetycznie, spółka ma już inną farmę fotowoltaiczną i szykuje się do budowy dwóch kolejnych, tak by były one przy wszystkich energochłonnych budynkach. Rozwijana jest też technologia tak zwanej trigeneracji – czyli produkcji ciepła, prądu i chłodu z biogazu, który jest jednym z odpadów oczyszczalni ścieków. Prezes dodaje, że ostatnie wzrosty cen energii sięgnęły 400 procent.


Miasto Białystok również inwestuje w energię ze słońca

Skokowo rosnące koszty energii elektrycznej coraz bardziej dotykają też samorządy, dlatego Urząd Miejski w Białymstoku także stara się montować panele fotowoltaiczne na swoich budynkach. Cena prądu przyprawia o ból głowy, bo kiedy w 2021 roku miasto zapłaciło za prąd około 13 milionów złotych, to w tym roku taką fakturę otrzymało tylko za pierwsze półrocze. To zmusza do szukania oszczędności i inwestowania w instalacje ograniczające zużycie – potrzeba na to jednak pieniędzy – przyznaje zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński. Dodaje, że na kilku budynkach urzędu miejskiego już działają instalacje fotowoltaiczne.

Zastępca prezydenta Białegostoku dodaje, że inwestycje w odnawialne źródła energii są dość kosztowne i wymagają wsparcia finansowego. Najnowsza farma fotowoltaiczna Wodociągów Białostockich kosztowała ponad 4 miliony złotych, a jej realizacja była możliwa dzięki 75-procentowemu dofinansowaniu z dotacji unijnych.


| red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Co dalej z białostockimi wodociągami?

26.05.2022, 12:43

Od kiedy i o ile więcej będą płacić mieszkańcy Białegostoku i gminy Wasilków za wodę i odprowadzanie ścieków?


Spółka Wodociągi Białostockie musi brać kredyty, aby utrzymać płynność finansową

24.05.2022, 07:34

18 milionów złotych kredytu w rachunku bieżącym mają Wodociągi Białostockie. Decyzję o takim zobowiązaniu podjęto podczas ostatniego walnego zgromadzenia wspólników. Ma to pozwolić na utrzymanie płynności finansowej miejskiej spółki - mówi jej prezes Beata Wiśniewska.


Wodociągi Białostockie mają problemy finansowe

12.05.2022, 14:11

Wodociągi Białostockie mają problemy ze spłatą bieżących zobowiązań. Spółka musi brać kredyty. Jak mówi prezes Wodociągów Białostockich Beata Wiśniewska, kłopoty finansowe pojawiły się przez to, że drastycznie wzrosły opłaty m.in. za energię elektryczną.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok