Radio Białystok | Wiadomości | Wystawę Narodowego Instytutu Dziedzictwa można oglądać w centrum Białegostoku
Plenerową wystawę "Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa" oglądać można w centrum Białegostoku (na placu przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego).
Wystawa w centrum Białegostoku to okazja, by poznać misję i cele Narodowego Instytutu Dziedzictwa - mówi dyrektor tej instytucji dr hab. Katarzyna Zalasińska.
- Chcemy zwrócić uwagę przede wszystkim na wspaniałe zabytki Białegostoku, ale również pokazać naszą działalność wspierającą instytucje kultury, służby konserwatorskie, samorządy, właścicieli prywatnych w tym trudnym zadaniu, jakim jest opieka nad zabytkami - mówi dr hab. Katarzyna Zalasińska.
Dr hab. Katarzyna Zalasińska dodaje, że Narodowy Instytut Dziedzictwa przede wszystkim dokumentuje zabytki.
- Archiwa zawierają obraz Polski już nieistniejącej, jej przemian i informacje o aktualnym stanie; spośród wielu zadań - dokumentowanie cmentarzy historycznych, w ostatnich latach cmentarzy żydowskich jest bardzo ważnym elementem naszej działalności; zarządzanie dziedzictwem to jest też zarządzanie wiedzą o zabytkach, my taką wiedzę wytwarzamy, żeby ci, którzy za takie miejsca są odpowiedzialni, mieli podstawę do prowadzenia działań ochronnych - dodaje.
Wystawa "Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa" odwiedzi 15 miast. Po Białymstoku, gdzie będzie do najbliższego piątku (8.07), jej prezentację zaplanowano m.in. w Kielcach, Katowicach i Poznaniu.
Po 10 miesiącach znowu można bez żadnych formalności wjechać do wielu miejscowości przy polsko-białoruskiej granicy. Od piątku 1 lipca nie obowiązuje zakaz przebywania w 115 miejscowościach województwa podlaskiego i 68 lubelskiego.
To powód do dumy i jedna z najważniejszych atrakcji miejscowości - mówią mieszkańcy i władze miasta. Na placu Czarnieckiego w Tykocinie odsłonięto pamiątkową tablicę potwierdzającą nadanie tytułu Pomnika Historii.
Zwiedzanie Białegostoku w trakcie przejażdżki zabytkowym autobusem marki Jelcz, tzw. ogórkiem zaczyna ponownie w sobotę regionalny oddział PTTK. Przejażdżki będą się odbywać w każdą sobotę do 3 września.
Działające w Supraślu Muzeum Ikon wzbogaciło swoją kolekcję o XVII-wieczne tzw. rajskie wrota - charakterystyczny element każdego ikonostasu. Zabytek można oglądać tylko przez trzy dni, zanim trafi on do niezbędnej konserwacji. Placówka prowadzić też będzie badania naukowe dotyczące historii tego eksponatu.
"Przygotowujemy się na stawianie wniosków w różnych organach międzynarodowych przeciwko Rosji o zbrodnie przeciwko dziedzictwu kulturowemu i odbudowę" - mówi Jarosław Sellin.
We wtorek (24.05) obchodzony jest Europejski Dzień Parków Narodowych. Z tej okazji cztery podlaskie parki narodowe i Instytut Kronenberga z udziałem wiceminister Małgorzaty Golińskiej w ośrodku edukacji ekologicznej Narwiańskiego Parku Narodowego Młynarzówka koło Kurowa zorganizowały konferencję pt. "Perły w koronie podlaskiej przyrody".