Radio Białystok | Wiadomości | Specjaliści z całej Polski dyskutują w Białymstoku o leczeniu rzadkich nowotworów
Po okresie pandemii ośrodki onkologiczne w Polsce mają coraz więcej chorych na nowotwory. Trafiają do nich pacjenci z chorobą bardziej zaawansowaną, niż było to w poprzednich latach.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Temu problemowi poświęcona jest ogólnopolska konferencja „Białostockie Dni Onkologiczne - nowotwory rzadkie”. Uczestniczy w niej około 300 specjalistów z kraju.
"Nowotwory rzadkie dotyczą kilkunastu procent wszystkich nowotworów. Po okresie pandemii wielu chorych zgłasza się na leczenie bardzo późno" - mówi prezes Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej profesor Jacek Fijuth.
"W przypadku rzadkich nowotworów niezbędna jest konsultacja medyczna specjalistów z wielu ośrodków w Polsce" - podkreśla zastępca dyrektora Białostockiego Centrum Onkologii do spraw lecznictwa Dorota Kazberuk.
Nowotwory rzadkie to grupa chorób, która występuje rzadziej niż u 6 na 100 tys. pacjentów. Istnieje również pojęcie nowotworów szczególnie rzadkich, kiedy zachorowalność wynosi poniżej jednego przypadku na 100 tysięcy pacjentów.
Nowotwory rzadkie to grupa licząca aż 190 typów nowotworów. Sto z nich to mięsaki tkanek miękkich, kości i trzewi. Pozostałe rozpoznania stanowią guzy neuroendokrynne, a także szczególne typy nowotworów ośrodkowego układu nerwowego, nowotworów narządów płciowych, nowotworów skóry, nowotworów głowy i szyi oraz nowotworów narządów przewodu pokarmowego i wydzielania wewnętrznego.
Organizatorami konferencji są: Białostockie Centrum Onkologii, Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Polskie Towarzystwo Radioterapii Onkologicznej i Stowarzyszenie do Walki z Rakiem.
Coraz więcej kobiet zgłasza się na badania mammograficzne. Pomogła w tym np. współpraca z lekarzami rodzinnymi – poinformowało Białostockie Centrum Onkologii, gdzie można korzystać z takich badań.
Trzeci w województwie podlaskim "Dzwon Zwycięzcy” zawisł na oddziale onkologicznym Szpitala Wojewódzkiego w Łomży.
Druga edycja ogólnopolskiej akcji rozpoczęła się w czwartek (24.03) we Wrocławiu i Białymstoku. Z tej okazji w Białostockim Centrum Onkologii zorganizowano m.in. spotkanie z dziećmi na temat zdrowego trybu życia.
To najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet w Polsce. Jest drugim, po raku oskrzeli i płuca, nowotworem złośliwym powodującym najwięcej zgonów wśród kobiet. W audycji rozmawiamy o raku piersi i sposobach walki z nim.
Pierwsze pacjentki z Ukrainy zgłosiły się na leczenie onkologiczne do Białostockiego Centrum Onkologii. Przyjęto je już w poradni ginekologii onkologicznej, są objęte opieką - poinformowała w czwartek rzeczniczka tego szpitala Monika Mróz. Brakuje jednak tłumaczy do fachowej dokumentacji medycznej.
Profilaktyka to bardzo ważna broń w walce z nowotworami - przypominają eksperci w Miesiącu Świadomości Raka Jelita Grubego. W marcu Białostockie Centrum Onkologii organizuje specjalne akcje edukacyjne. Zachęca też do korzystania z porad lekarskich.
Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku przeprowadzili u pierwszych pacjentów kriobiopsję. Dzięki tej metodzie leczenie i diagnozowanie raka płuc jest szybsze i skuteczniejsze.
Jak zapobiegać najbardziej powszechnym nowotworom pomimo trwającej pandemii COVID-19 i jak skorzystać z szybkiej diagnostyki w profilaktyce raka płuc, jajnika, szyjki macicy, prostaty i jelita grubego?